Izraeli thirrje shtetasve të vet: Largohuni sa më shpejt nga Stambolli

Izraeli paralajmëron mundësinë e rrëmbimit të qytetarëve izraelitë në qytetin më të madh turk, të drejtuar nga Republika Islamike dhe i dërgon një mesazh kërcënues Teheranit.

Izraeli të hënën u bëri thirrje qytetarëve të tij që të shmangin Stambollin ose të kthehen në shtëpi nëse janë tashmë atje, duke shtrënguar kështu udhëzimet nga 30 maji, kur i këshilloi qytetarët e tij të mos udhëtonin në Turqi për shkak të kërcënimeve për rrëmbime iraniane.

Ministri i Jashtëm Yair Lapid tha se forcat izraelite të sigurisë kishin bërë “përpjekje të mëdha” për “të shpëtuar qytetarët izraelitë në javët e fundit”, duke falënderuar qeverinë turke për kontributin e saj.

Ai nuk ka dhënë detaje shtesë.

Një zyrtar izraelit i sigurisë i tha Reuters se Turqia kishte arrestuar disa “operativë” të dyshuar të Gardës Revolucionare të Iranit.

“Ne u bëjmë thirrje izraelitëve të mos fluturojnë për në Stamboll – dhe nëse mund ta shmangni atë, mos fluturoni për në Turqi. Nëse jeni në Stamboll, kthehuni në shtëpi sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Lapid.

“Këto kërcënime kanë për qëllim izraelitët me pushime. Ata po zgjedhin në mënyrë të rastësishme por të qëllimshme, qytetarët izraelitë për t’i rrëmbyer ose vrarë,” shtoi ai.

“Dua t’u dërgoj një mesazh iranianëve nga këtu: kushdo që dëmton izraelitët nuk do të ikë; krahu i gjatë i Izraelit do t’i arrijë kudo që të jenë”.

Teherani ka shpallur hakmarrje ndaj Izraelit, të cilin e fajëson për vrasjen e Hassan Sayyad Khodai, një kolonel i brigadave elitare al-Quds të Gardës Revolucionare iraniane, i cili u vra më 22 maj.

Izraeli nuk ka marrë apo mohuar përgjegjësinë për vrasjen.

Ai akuzoi Khodai për planifikimin e sulmeve kundër banorëve në mbarë botën.

Turqia është një destinacion popullor turistik për izraelitët.

Të dy vendet po punojnë gjithashtu për të përmirësuar marrëdhëniet diplomatike, pas dekadash marrëdhëniesh të këqija. /tesheshi.com/