Rriten rastet me koronavirus, Koreja e Jugut rikthen kufizimet

Koreja e Jugut rivendosi një seri masash për distancimin shoqëror, pas shfaqes së rasteve të reja me koronavirus.

Vendi është mbajtur si një model global për të frenuar virusin, por raportoi përhapjen më të madhe të infeksioneve të reja në gati dy muaj pasi jeta ju kthye normalitetit.

Siç raportojnë mediat e huaja, rastet e reja kryesisht të përqendruara në zonën metropolitane të Seulit ku jeton gjysma e popullatës së Koresë së Jugut, i shtynë zyrtarët të forcojnë rregullat e distancimit shoqëror që u lehtësuan në 6 maj.

Muzetë, parqet dhe galeritë e artit të gjithë do të mbyllen përsëri nga e premtja për dy javë, tha ministri i shëndetësisë Park Neung-hoo, ndërsa nga kompanitë u kërkua të rikthenin punën nga shtëpia, midis masave të tjera.

“Ne kemi vendosur të forcojmë të gjitha masat e karantinës në zonën metropolitane për dy javë nga nesër deri në 14 qershor”, tha ai.

Qytetarët gjithashtu u këshilluan të përmbahen nga tubimet shoqërore ose të shkojnë në vende të mbushura me njerëz, përfshirë restorante dhe bare, ndërsa objekteve fetare u kërkohet të ishin vigjilentë me masat e karantinës. Sidoqoftë, nuk kishte vonesa të reja për rihapjen në faza të shkollave.

“Dy javët e ardhshme janë vendimtare për të parandaluar përhapjen e infeksionit në zonën metropolitane”, tha Park, duke shtuar: “Ne do të duhet të kthehemi në distancimin shoqëror nëse dështojmë”.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !