SHBA, autori i vrasjes së 10 persona një 18-vjeçar i bardhë, dyshohet për motive racore

Kryeministri Kurti dekorohet nga Senati i Iowa-s me medalje

Një 18-vjeçar i bardhë është akuzuar për vrasje të shkallës së parë në lidhje me një sulm masiv në një dyqan ushqimor Tops në Buffalo, Nju Jork, të shtunën që policia tha se ishte i motivuar racialisht dhe la 10 të vdekur.

I dyshuari, i cili është identifikuar si Payton Gendron nga Conklin, Nju Jork, u gjykua në gjykatën e qytetit Buffalo të shtunën në mbrëmje. Ai u deklarua i pafajshëm.

Gendron po mbahet në burg pa kusht dhe do të paraqitet në një seancë për krime pas pesë ditësh, sipas Prokurorit të Qarkut Erie John Flynn.

“Ne kemi marrë hapat e duhur tani për ta çuar atë pas hekurave,” tha Flynn në një konferencë shtypi, duke shtuar se një dënim i shkallës së parë për vrasje mund të rezultojë në burgim të përjetshëm pa lirim me kusht.

Gendron u shfaq para gjykatës me maskë dhe pranga, sipas imazheve të shpërndara në mediat sociale nga gazetarët e pranishëm.

Zyrtarët federalë thanë gjatë një konference për shtyp më herët gjatë ditës se sulmi po hetohej si një krim urrejtjeje dhe një akt i “ekstremizmit të dhunshëm të motivuar racialisht”.

Nga 13 personat që u qëlluan, 11 ishin të zinj dhe dy ishin të bardhë.