Shokohen shkencëtarët/ Akulli i brigjeve të Antarktidës me ngjyrë të gjelbër

George Clarke’s Amazing Spaces upcoming new series could be split in two thanks to coronavirus

George Clarke’s Amazing Spaces upcoming new series could be split in two thanks to coronavirusDiçka e çuditshme ku të habitur kanë ngelur edhe shkencëtarët po ndodh në kontinentin më të ftohtë të botën Antarktida. Brigjet e kontinentit kanë marrë një ngjyrë të gjelbër ku sipas shkencëtarve kjo nuk ka ndodhur asnjëherë më pasrë dhe është shumë e pazakontë.

Sipas tyre ngjyra e veçantë varet nga disa alga, që kanë filluar të rriten gjithmonë e më shumë në ato zona dikur totalisht të pabanueshme. Një ekip i universitetit të Cambridge ka krijuar një hartë në bazë të vëzhgimeve satelitore që mundëson një parashikim mbi rritjen e këtij fenomeni. Ata thonë se ndryshimet klimatike janë shkaku kryesor.

“Algat rriten aty ku ka temperaturë më të lartë, pak poshtë zeros”, shpjegon Andrew Gray, që kryeson ekipin studimor.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !