Skandali/ Stafi mjekësor në QSUT infekton pacientët me Covid

Lajmi i infektimit të mjekëve dhe infermierëve ka shkaktuar revoltim të bluzat e bardha, të cilët janë shprehur se nuk duan të paraqiten në QSUT, për shkak të frikës së përhapjes të koronavirusit.

Sipas burimeve mësohet se personeli mjekësor i infektuar, ditën e sotme është izoluar dhe se ky konstatim i vonë ka pasur jo pak pasoja. Në total janë 13 të infektuar, nga të cilët 7 janë staf mjekësor, 2 mjekë e 5 infermierë dhe pjesa tjetër janë pacientë, të cilët kanë qenë aty rastësisht.

“Nga një hetim i thellë epidemiologjik, rezulton se ndër rastet e reja janë 13 të prekur në QSUT, personel shëndetësor dhe pacientë, kontakte të një infermiere e cila rezultoi pozitive dy ditë më parë, e infektuar jashtë spitalit. Prej tyre 9 janë pa simptoma dhe të vetizoluar, ndërsa 4 pacientë janë transferuar në spitalin infektiv”, deklaroi ministria e Shëndetësisë.

Ndërsa mësohet se janë kryer janë kryer gjithsej 22 tamponë në QSUT, pasi infermierja rezultoi pozitive 2 ditë më parë.

Po si u infektua personeli mjekësor, në një kohë ata duhet të ishin më të mbrojturit?

Gjithçka ka nisur nga një infermiere, e cila ishte infektuar nga jashtë dhe më pas ishte lejuar që të ushtronte punën normalisht në ambientet e spitalit të QSUT-së. Infermierja nuk është izoluar menjëherë dhe kjo ka ndikuar që virusi Corona të përhapet edhe te kolegët e tjerë dhe te pacientët. Ajo është paraqitur në pavijon dhe e askush nuk e ka ndaluar apo t’i kërkojë izolimin, në momentin kur i është kërkuar kryerja e testimit.

I gjithë ky shpërthim i rasteve brenda spitalit, e këto fakte skandale dëshmojnë se sa i dobët dhe i dështuar është sistemi shëndetësor në vendin tonë.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !