Tmerr/ Kinezët lënë kafshët e gjalla dhe nisin të hanë insektet (FOTO)

Pamjet rrëqethëse të viktimave të koronavirusit në Brazil, Trump merr vendimin e papritur (FOTO)

Pamjet rrëqethëse të viktimave të koronavirusit në Brazil, Trump merr vendimin e papritur (FOTO)

Në mesin e pandemisë së koronavirusit, për të cilin dyshohet se mund ta ketë pasur origjinën në një treg kafshësh të gjalla në Wuhan të Kinës, japonezet po i kthehen përdorimit të insekteve në ushqim.

“Në këtë tenxhere, kemi 10.000 bulktha me të cilët do të përgatisim lëng supe për 100 pjata. Dua që të gjithë të njohin kënaqësinë e konsumit të insekteve, në mënyrë që ato të trajtohen me të njëjtin respekt në ushqim si kafshët dhe bimët”, tha shefi 26 vjeçar i kuzhines, Yura Shinohara.

Shinohara i përdor bulkthat në lëng supe, në lëngun e sojës e madje dhe në makarona. Nga ana tjetër, ato shërbehen dhe të skuqura. Njërëzit i kanë ngrënë insektet për mijëra vjet dhe ato përdoren si ushqim në disa vende të Azisë, Afrikës, Amerikës Latine e Oqeanisë, por në perëndim, kultura e refuzimit të tyre si ushqim, mbetet mjaft e fortë.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !