Home / 2017 / Gusht

Monthly Archives: Gusht 2017

Stuhi tropikale mbi Atlantikun lindor dhe në afërsi të Meksikës

Stuhi tropikale mbi Atlantikun lindor dhe në afërsi të Meksikës

Stuhia tropikale Irma gradualisht është duke u përforcuar mbi pjesën lindore të Oqeanit Atlantik, ndërsa sipas pohimeve të Qendrës kombëtare për uragane të SHBA-së, pritet sot ose nesër të shndërrohet në uragan. Stuhia ndodhet në rreth 770 kilometra në perëndim të Ishujve të Kepit të Gjelbër dhe është me shpejtësi …

Read More »

Uragani Harvey: Uzina kimike rrezikon të shpërthejë

Uragani Harvey: Uzina kimike rrezikon të shpërthejë

Një uzinë kimike pranë qytetit të përmbytur amerikan, Hjuston, pritet të shpërthejë ose të përfshihet nga flakët. Gjatë shirave të furishëm nga uragani Harvey, në uzinën Arkema kanë dështuar sistemet e ftohjes së përbërësve kimikë dhe nuk ka asnjë mënyrë për të parandaluar zjarrin e mundshëm, tha kompania. Uzina ka …

Read More »

Mattis sheh hapësirë për diplomaci me Korenë e Veriut

Mattis sheh hapësirë për diplomaci me Korenë e Veriut

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, tha se SHBA “nuk është kurrë pa zgjidhje diplomatike” në rastin e Koresë së Veriut. Ai i bëri këto komente në një takim me homologun jugkorean, Song Young-moo, në Pentagon. Komentet vijnë pasi presidenti amerikan, Donlad Trump, ka shkruar në Twitter se “bisedimet nuk …

Read More »

Dimitrov mirëpriti diplomatin Kotzias

Dimitrov mirëpriti diplomatin Kotzias

Ministri i MPJ-së greke, Nikos Kotzias sot ka arritur në Shkup për vizitë zyrtare. Ai në MPJ-në e Maqedonisë është mirëpritur nga nikoqiri i tij, Nikolla Dimitrov, ku është caktuar takim tet-a-tet, përcjell Telegrafi Maqedoni. Është paraparë edhe takim plenar të dy delegacioneve dhe pas përfundimit të takimit do të …

Read More »

Plani urbanistik i Himarës, reagon ashpër Greqia

Plani urbanistik i Himarës, reagon ashpër Greqia

Plani rregullues i Himarës, i cili është miratuar dje nga këshilli bashkiak ka sjellë menjëherë reagimin e palës greke. Sot, zëdhënësi i ministrisë se jashtme greke është pyetur nga mediat se cili është komenti i Athinës në lidhje me reagimet e shumta të minoritarëve grekë në Himarë. “Duket se autoritetet …

Read More »

Këshilli i prokurorëve do të diskutojë për dorëheqjen e Anevskit

Auto-Skicë

Këshilli i Prokurorëve Publik të RM-së, në seancën e sotme duhet të diskutojë për dorëheqjen e kryetarit të Këshillit, Petar Anevski, i cili dha të martën, për arsye personale, përcjell Telegrafi Maqedoni. Ai para dy ditëve tha se pavarësisht dorëheqjes, edhe më tej mbetet në funksionin e anëtarit të Këshillit të …

Read More »