Home / 2018 / October / 02

Daily Archives: October 2, 2018

“Hashim Thaçi e ka kapur LDK-në dhe Vetëvendosjen “për hunde”

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, në Zona B të Klan Kosovës ka deklaruar se një pjesë e LDK-së është treguar e hapur dhe e gatshme për dialog. Sipas tij, konfigurimi politik në Kosovë ia vështirëson secilit koalicion të mundshëm t’i ketë 80 vota. “Ka një gatishmëri nga një pjesë e LDK-së, ka një racionalitet shumë njerëzor, shumë serioz që ne duhet të ulemi bashkërisht”. “Konfigurimi i skenës politike në Kosovë dhe Kushtetuta që garanton 20 vendet e rezervuara e bën të vështirë që secili koalicion t’i ketë 2/3 e votave”. “Manipulime le të bëjnë tek qytetarët, le të improvizojnë. Asnjë individ në Republikën e Kosovës, as presidenti, as kryeministri, as kryetari i Kuvendit, nuk mund të marrë në Republikën tonë Parlamentare asnjë vendim (marrëveshje ndërkombëtare) pa 2/3 e votave”. “Është total manipulim ideja se Kosovën po e shet dikush (ndonjë individ) dhe pastaj e humbëm. Kushtetuta e precizon shumë qartë se duhen 2/3 e votave për çdo vendimmarrje, kjo është e mira e sistemit ton..

Read More »

‘Xhakarta’ me imazhin e fundit do t’iu lë pa fjalë

Jemi mësuar ta shohim gjithmonë me imazhe provokuese, ku vë në fokus super linjat e saja, shkruan ORAinfo. Bëhet fjalë për bukuroshen e serialit “O sa mirë” Arta Elezaj e njohur për rolin e ‘Xhakartës’ me të cilin u prit mjaft mirë. Përkundër postimeve të më hershme, ku shfaqte linjat joshëse, ‘Xhakarta’ kësaj radhe ka vendos të ndezë rrjetin vetëm më hiret e bukurisë. E rregulluar në një sallon bukurie, aktorja çmend me buzqëqeshjen dhe sharmin e saj. /ORinfo/

Read More »

Bayern dëshpëronë përsëri

Klubi holandez Ajax ka arritur ta marrë një barazim të madh kundër Bayernit në ndeshjen e dytë të Ligës së Kampionëve pasi që ka barazuar me rezultat 1-1. Pas dy ndeshjeve Ajax vazhdon të pri në Grupin E me katër pikë, ndërkaq në vendin e dytë është Bayern, pason Benfica dhe në fund AEK. Bayern ka vazhduar të dëshpërojë pasi që kjo është dështimi i tretë me radhë i bavarezëve që të fitojë një ndeshje, si në Bundesliga ashtu edhe në gara të tjera. Bavarezët hynë me formacion të fortë kundër Ajaxit sonte me synim fitoren, por që në fund nuk e arritën atë, pavarësisht se e dominuan takimin me posedim por jo edhe me shansa. Gili i parë erdhi shumë shpejt dhe u shënua në minutën e 4’të te ndeshjes me anë të Hummels. E kur mendohej që Bayern nisi goleadën kundër Ajaxit ndodhi e kundërta. Të rinjtë e Ajaxit filluan të sulmojnë dhe arritën që në minutën e 22’të të barazojnë rezultatin me anë të Noussair Mazraoui. Madje pas barazimit, skuadra holandeze kishte disa momente kur ata kishin m..

Read More »

Mourinho nuk di për fitore, dëshpëron edhe sot

Klubi anglez Manchester United i Jose Mourinhos ka vazhduar me agoninë e tyre edhe në Ligën e Kampionëve. Dështimet e Jose Mourinhos me Manchester United kanë vazhduar. Strategu portugez nuk ka arritur ta mposht Valencian si vendas sonte, pavarësisht se e dominoi takimin me posedim. United pothuajse asnjëherë nuk arritur që të sulmoi seriozisht portën e Valencias, derisa mysafirët disa herë u treguan të rrezikshëm në kundër sulme. Pjesa e parë përfundoi me rezultat 0-0 me një dominim të lehtë të Manchesterit, por që nuk rezultoi në konkretizimin e ndonjë shanse për gol. Ndërkohë në pjesën e dytë Valencia ishte shumë më e mirë dhe disa herë rrezikojë portën e De Geas. Ata patën edhe posedimin dhe arritën që ta zvogëlojnë epërsinë e posedimit të United në 52 për qind. Kjo është hera e katër që United dështon të fitojë brenda dy javëve, derisa ka humbur dy dhe ka barazuar dy ndeshje të tjera. Pavarësisht këtij barazimi, United gjendet në vendin e dytë në Grupin H, ku është edhe Ju..

Read More »

Humbja befaeuese Realit nga CKSA , ja notat e lojtarëve

Klubi spanjoll Real Madrid është dashur të pajtohet me humbjen e parë në Ligën e Kampionëve këtë sezon. Kampionët në fuqi kanë shijuar humbjen e parë në garën që në tre vitet e fundit e kanë dominuar. ‘Los Blancos’ janë mposhtur 1:0 nga CKSA Moscow në ‘Luzhniki Stadium’. Golin e fitores për rusët e shënoi sulmuesi Nikola Vlasic në minutën e 2’ të takimit. Notat e lojtarëve për paraqitjen në këtë ndeshje i gjeni në fotografinë e mëposhtme.

Read More »

Vjosa Osmani zbulon planin e Thaçit me Kuvendin për shkëmbim territoresh

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës Vjosa Osmani thotë se në idenë për shkëmbim territoresh presidenti Hashim Thaçi nuk e ka përkrahjen e askujt. Thotë se po mundohet ta vërë Kuvendin para aktit të kryer kur është fjala për shkëmbim territoresh. “Nuk janë vetëm partitë opozitare që po e kundërshtojnë idenë për ndryshimin e kufijve. Por janë edhe partitë në koalicionin qeverisës. Në radhë të parë AAK’ja dhe Nisma. Z. Thaçi është total i vetëm në këtë proces. Nuk e ka pas parlamentin, as qeverinë dhe mbi të gjitha nuk e ka popullin pas vetës”, tha Osmani në emisionin ‘DPT te Fidani’ në T7. Deputetja Osmani thotë se Thaçi po udhëheq ilegalisht dialogun me Serbinë. “Është duke tentu që idetë që janë tepër të rrezikshme, ide që janë luftënxitëse e jo vetëm për Kosovën por edhe rajonin t’i çojë përpara si ide të tij personale, ta merr pronësinë e këtij procesi…dhe të tentojë që të vendosë Kuvendin e Kosovës para aktit të kryer. Kjo është ajo çka po tenton z. Thaçi”, tha Osmani.

Read More »

Postimet e çuditshme të Kryeministrit Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, përkundër angazhimeve në sferën politike, aktivitetin e tij po mban gjallë edhe rrjete sociale. Postimet e tij me raste, janë mjaft unike e ndonjëherë edhe të çuditshme. Të tilla si këto të fundit, është edhe postimi që Kyreministri Rama ka bërë në llogarinë e tij sociale Instagram, ku shihet një motorist. Pavarësisht, mos sqarimit në lidhje me këtë postim, i rëndësishëm aktiviteti i tij për të mbajtur sa më afër ndjekësit në rrjetin e tij social.

Read More »

Shënoi “het trik”, Dybala vjen me një deklarat befasuese

Ylli i Juventusit, Paulo Dybala “i dëshiron ndeshjet e tilla” derisa ai ka shënuar het-trik kundër Young Boys, që Juventus e mundi me rezultat 3-0 Argjentinasi pos golave goditi edhe shtyllën, u shkaktua në të një penallti që nuk ju dha pas intervenimit të Camara, i cili u përjashtua në fund të ndeshjes pikërisht pas ndërhyrjes në të. “Më pëlqejnë kur kemi ndeshje të tilla. Mendoj se skuadra ka bërë paraqitjen e duhur, ne ja kemi dalur mirë dhe kemi qenë të fokusuar gjatë tërë ndeshjes”, tha La Joya për Sky Sport Italia.[ “Natyrisht, një lojtarë gjithmonë dëshiron të luaj. Sezonin e kaluar ka qenë e kundërta, pasi që fillova më shumë gola por gjatë kësaj rruge e humba pak ritmin”. “Të lënit në bankë ka bërë që unë të punojë më shumë që të kthehem në formë, kështu që tani jam ka i shijoi këto momente”. Cristiano Ronaldo ishte i suspenduar për këtë ndeshje të Ligës së Kampionëve, por Juve ka konfirmuar rekordin e tyre 100 për qind me fitore në nëntë ndeshje të këtij sezoni. “Ne edh..

Read More »

Kadri Veseli ka një lajm të keq për zëvendësministrat

Kryetari i PDK-së , Kadri Veseli, ka thënë se kjo parti është në procesin e thellë të reformave. Ai ka theksuar se kjo parti do të lëvizë në reforma të thella të cilat do t’i shërbejnë në zhvillimin e vet të saj, njofton Klan Kosova. “Në procesin e transformimit të vet – janë edhe gabimet që kanë ndodhur – e të cilat nuk do t’i tolerojmë dhe do të ketë ndërmarrje të masave. Ka një kohë që ju kam ofruar përveç përkrahjes për kryeministrit edhe ofertën që si partneri më i madh i koalicionit të futemi në një reformë. Do ta bëjë gjithsesi si PDK. Mund të prekë ministra, zëvendësministra, numri i të cilëve është shumë i madh e që duhet të minimizohet shumë, pesëfish”, ka thënë Veseli në Zona B. Sa i përket reformave në PDK, Veseli ka thënë se do të ketë distancim nga një pjesë e njerëzve përbrenda. “Një kategori që si patogjen i janë bashkëngjitur PDK-së, nuk i shkoqen dhe nuk i sjellin të mira Kosovës, jam i vendosur të bëjë distancim nga ta. Ka korrupsion dhe krim të organizuar, por d..

Read More »

Vëmendje: Sivjet na pret një i ftohtë rekord

Hulumtimet e reja tregojnë se shtresat më të larta të atmosferës së Tokës reagojnë dhe se ftohja e madhe po vjen. Matjet paralajmëruese të satelitit amerikan Timed tregojnë se Dielli po hyn në një nga minimumet e tij në epokën kozmike dhe rrezatimi ultravjollcë po zvogëlohet me shpejtësi. “E dukshme është tendenca e ftohjes”, thotë Martin Mlynczak nga Qendra Kërkimore Langleas në NASA. “Lartë mbi sipërfaqen e Tokës, pranë buzës së universit, atmosfera jonë humbet energjinë e nxehtësisë. Nëse trendet aktuale vazhdojnë, shtresat e sipërme të atmosferës së shpejti mund të bëhen ndoshta më të ftohtat që kur kërkimi kozmik ka filluar”, ka shtuar ai. Këto të dhëna u zbuluan nga Cyber, një satelit i NASA’s, i cili monitoron emetimet e dyoksidit të karbonit (CO2) dhe oksidit të azotit (NO), dy substanca që luajnë një rol kyç në bilancin energjetik të ajrit nga 100 në 300 kilometra mbi sipërfaqen e planetit tonë. Duke matur rrezatimin infra të kuqe të këtyre molekulave, Cyber mund të përcak..

Read More »