Home / 2018 / October / 13

Daily Archives: October 13, 2018

Humbin jetën 9 persona nga stuhia e madhe e borës

Një ngjarje e rëndë më 9 alpinistë që kanë humbur jetë ka ndodhur në malin Gurja të Nepalit. Shkak për këtë është bërë një stuhi dëbore, e cila ka qenë shumë e fuqishme. Raportohet se grupi i ekspeditës po ngjiteshin në majën e malit Gurja, ndërsa janë zënë në befasi nga stuhia gjatë kohë që po pushonin në kamp. Autoritetet kanë nisur menjëherë kontrollet për gjetjen e trupave të pajetë të alpinistëve, të cilëve jeta u kishte rezervuar jo kënaqësinë, raporton “BalkanWeb” Trupat e 8 alpinistëve janë lokalizuar, ndërsa i nënti ende nuk dihet se ku mund të ketë përfunduar. Shanset janë shumë të pakta për ta gjetur. Nga 9 viktima, 5 ishin nga Korea e Jugut, ndërsa 4 nga Nepali. Një helikopter u ngjit deri në majën e malit, por për shkak të kushteve të vështira nuk ka mundur të tërheqë trupat e pajetë për shkak të motit me stuhi ekstreme. “Ne besojmë se aksidenti ka ndodhur për shkak të një stuhie, sepse pemët janë thyer dhe çadrat e tyre janë përhapur, edhe viktimat janë të shpërndarë,” ..

Read More »

Notat e lojtarëve Holandë- Gjermani, ja lojtari i ndeshjes

Skuadra e Holandës ka mposhtur Gjermaninë me rezultatin përfundimtar 3:0. Kjo ndeshje ishte e vlefshme për Ligën e Kombeve, përkatësisht Grupin 1 të Ligës A, shkruan lajmi. Llogarinë e golave në këtë takim e hapi Virgil Van Dijk, i cili në minutën e 30’ pas një goditje nga këndi, realizoi me kokë për 1:0, rezultat me të cilin skuadrat shkuan në pushim. Golin e qetësisë “tulipanët” e gjetën tek në minutën e 82’ me anë të Memphis Depay. Krejt në fund ishte Wijnaldum që vulosi rezultatin përfundimtar 3:0.

Read More »

E teprojnë për Henryn, do të bëhet trajner i madh

Legjenda franceze Thierry Henry do ta ketë një karrierë të shkëlqyer si trajner sipas ish-bashkëlojtarit të tij, Robert Pires, i cili ka thënë se Henry ka marrë mësime nga Arsene Wenger dhe Pep Guardiola. Legjenda e Arsenalit ka pas trajnerë të mëdhenj gjatë kohës sa ishte lojtar, dhe dje ai është emëruar trajner i ri i AS Monacos, transmeton Gazeta Express. Wenger i ndihmoi atij që të bëhet një superyll në Angli, dhe Guardiola ia mundësoi që ta fitojë Ligën e Kampionëve me Barcelonën. “Thierry Henry kërkon pasion, është një gjë shumë e rëndësishme për të. Ai dëshiron të flasë me lojtarët për taktika”, ka thënë francezi Pires. “Ai ka mësuar shumë gjatë kohës sa ishte nen menaxhimin e Wengerit dhe Guardiolas”. “Ai mund të jetë i suksesshëm pasi e do shumë futbollin”. Henry ndeshjen e parë me Monacon si trajner do ta ketë më 20 tetor.

Read More »

Kjo degë rrezikon të shuhet në UP

Dega e Orientalistikës, e hapur si dega e dytë në Universitetin e Prishtinës, në vitin 1973, po bëhet më pak e njohur për studentët, pasi çdo ditë e më pak po ka interesim për ta studiuar këtë drejtim. Sipas Florim Çunakut, i diplomuar në degën e Orientalistikës, është pothuajse e pamundur të gjesh një vend pune pasi i përfundon studimet, raporton KTV. Ai shprehet i indinjuar me faktin se si një degë kaq interesante për t’u studiuar, nuk krijon mundësi punësimi në vend. Por ka të atillë që këtë degë e kanë zgjedhur me shumë pasion, për të krijuar njohuri për kulturën e vendeve të orientit. Shefi i degës së Orientalistikës, Isa Memishi, thotë se po punojnë në krijimin e kushteve më të mira për studentët. Thotë se deri tani ka numër të vogël të studentëve dhe për këtë duhet të punojnë edhe institucionet e Universitetit të Prishtinës për të tërhequr sa më shumë studentë. Dega e Orientalistikës kryesisht merret me studimin e gjuhëve orientale, përfshirë gjuhët arabe, turke, osmane dh..

Read More »

A po e mbështet SHBA formimin e ushtrisë së Kosovën?

Tranformi i FSK-së është preokupimi kryesor i Ministrisë së Sigurisë së Kosovës dhe një ndër prioritetet e autoriteteve të Prishtinës. Në këtë proces, thotë Zv/Ministri i FSK-së, Burim Ramadani, Kosova ka mbështetjen e plotë të Shteteve të Bashkuara si aspektin strukturor, po ashtu edhe stërvitor. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Ramadani thotë se Kuvendi ka konsensus për votimin e projektligjeve të FSK-së. Ai tha se brenda javëvë të fundit të këtij viti të votohen këto projektligje, e më pas të fillojë edhe procedura finale për tranzicionin e FSK-së. Ramadani foli edhe për largimin e pjesëtarëve serbë nga kjo forcë për të cilën tha se është ende shqetësuese presioni i Beogradit karshi vendimit të këtyre pjesëtarëve.

Read More »

Holanda turpëron Gjermaninë

Kombëtarja e Holandës ka arritur ta mund skuadrën e Gjermanisë, me rezultatin 3:0. Ishin gjermanët që e filluan më mirë takimin duke mbajtur nën presion “tulipanët” për 15 minutat e para të takimit, shkruan lajmi. Pasi Holanda filloi të “ngjallet” ndeshja filloi të bëhet më interesante. Ishte minuta e 30’ kur Virgil Van Dijk zhbllokoi shifrat për ti dhënë epërsinë skuadrës së tij. Me këtë gol, skuadrat shkuan në pushim. Pjesa e dytë ishte diçka më e balancuar. Gjermania ishte më kërkuese për të barazuar shifrat. Në anën tjetër ishte Holanda që rrezikonte kohë pas kohe. Inkuadrimi i Sane dhe Werner rriti edhe më shumë tempon e “panzerëve”, mirëpo konkretizim nuk pati. Krejt afër fundit të takimit, në minutën e 87, ishte Memphis Depay i cili vulosi fatin e takimit, kur realizoi golin e dytë. “Fundosja” e Gjermanisë erdhi në minutën e 92′ kur Wijnaldum realizoi për 3:0. Shenj e mirë kjo për Koeman i cili po bën mirë me Holandën, kurse Low në anën tjetër po i “lëkundet” karriga.

Read More »

Pak punë për shumë zëvendësministrat

Ne qeverinë Haradinaj numri i ministrave dhe zv/ministrave është i lartë. Madje, ka nga ato ministri që edhe të gjashtin e kanë emëruar. E kjo është Ministria e Arsimit. Në këtë ministri, thonë se Ministri e ka parë të nevojshme numrin e lartë të tyre, ani pse thonë se duhet që ky i fundit të japë më shumë detyra e përgjegjësi për zv/ministrat. Kjo zyre është njëra nga gjashtë hapësirat e veçanta, që janë ndërtuar për zv/ministrat e ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë. E njërën nga këto hapësira, e ka për vete edhe zv/ministri Heset Sahiti. Këtë javë, kësaj ministrie iu është shtuar edhe një zv/ministër, Muhamet Kelmendi, ku me këtë të fundit janë bërë gjashtë zv/ministra në MASHT. Por, Heset Sahiti, për T7 thotë se një numër i tillë është i arsyeshëm për shkak që të gjithë janë të angazhuar me punë të veçanta. E duke e arsyetuar pozitën që mban, Sahiti tregon edhe për vendimet e fundit që i ka marr ky i fundit në MASHT. Mirëpo sipas tij, ministri Shyqri Bytyqi duhe..

Read More »

Xhbanja largohet nga seriali “O sa mirë”, ja arsyet

Aktorja Arjola Demiri është një nga personat më të dashura për publikun. Ajo ishte e ftuar së fundi në një intervistë për emisionin “Mirage”, prodhim i lajmi.net. Arjola zbuloi të pathëna nga jeta private dhe ajo profesionale, si dhe tregoi me çka po merret aktualisht. Ndër të tjera, aktorja konfirmoi se më nuk është pjesë e “O sa mirë” dhe tregoi arsyen e largimit nga ky serial. Ndiqeni videon në linkun e mëposhtëm dhe mësoni se çka thotë Arjola.

Read More »

Gjermania në krië, por Low theu një rekord sot

Përfaqësuesja e Gjermanisë nuk ka pasur performancat më të mira të mundshme kohëve të fundit. Që nga Kampionati Botëror ku u eliminua në fazën e grupeve, duket se nuk po ecën mirë për “panzerët”. Pas kësaj “krize” zërat për ndërrimin e trajnerit u rritën. Madje ishte edhe Ballack ai që kritikoi selektorin Loë. Megjithatë, sot, Joachim vendosi rekord me kombëtaren e tij. Ai tashmë është trajneri me më së shumti ndeshje tek Gjermania. Në total Low regjistron 168 ndeshje të drejtuara. Kujtojmë se Low është në krye të gjermanëve që nga viti 2006.

Read More »

Ministri Tahiri flet për ofrimin e dorëheqjes

Ministër i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka folur rreth tentim dorëheqjes së tij nga posti i cili mban tash e 13 muaj. Në një intervistë për “Betimi për Drejtësi”, Tahiri ka thënë se ai kishte ofruar dorëheqjen e tij për shkak të pakënaqësive të tij që kanë ndodhur gjatë zhvillimeve të fundit në sistemin e drejtësisë të Kosovës. Tahiri ka thënë se dorëheqjen e tij e ka parë si reflektim për drejtësinë në Kosovë. “Kam menduar që është një momenti i mirë që duhet të reflektojmë në të gjitha këto zhvillime edhe unë të jap dorëheqje nga posti i ministri të drejtësisë mbase postin tim e shohë si një objektiv për t’i realizuar objektivat e mija të cilat shkojnë në favor të qytetarëve”, ka thënë Tahiri. Po ashtu ai ka thënë se “e kam ofruar dorëheqjen time pavarësisht që kam qenë person i involvuar direkt apo përgjegjës për shumë se mirëpo nganjëherë njeriu duhet të ndjehet përgjegjës për shumë sene dhe moralisht për shumë çështje që nuk shkojnë mirë dhe këto shqetësime unë i kam shprehur dh..

Read More »