.
Friday , July 19 2019
Home / LIFESTYLE / Matematika mësohet më lehtë me muzikë

Matematika mësohet më lehtë me muzikë

Matematika mësohet më lehtë me muzikë

Për t’i zotëruar operacionet matematikore, propozoni fëmijëve që t’i zgjidhin me muzikë – këshillojnë shkencëtarët e Universitetit të San-Franciskos

Pasi që Shkolla e Lartë në Kaliforni ka marrë pjesë në orën eksperimentale, është konstatuar që nxënësit janë shumë më efikas nëse zgjidhin problemet matematikore bashkë me ndonjë melodi të këndshme në prapavijë, sepse përqendrimi atëherë u është më i mirë, por edhe mendimet më të fokusuara.

– Testet kanë treguar që meloditë në kitarë më së shumti ndihmojnë në mësimin e algjebrës dhe gjeometrisë, – thotë dr. Donald Abigail, udhëheqës i ekipit.

Madje ekziston programi me titull “Muzika akademike”, gjatë të cilit përdoren instrumentet e këndshme për veshin, të cilat nuk e lodhin trurin, por e nxisin të punojë.

Nëse tregohet si i suksesshëm në testimin e mëtejshëm, do të mund të aprovohet në të gjitha shkollat e Kalifornisë.

Kështu më shumë të rinj do të zotëronin dhe do të dashuronin lëndën jo edhe aq të popullarizuar siç është matematika. /Telegrafi/

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com May 15, 2019 10:08 am ne link https://kosovatoday.com/?p=446358
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Matematika mësohet më lehtë me muzikë Matematika mësohet më lehtë me muzikëRating: 4.8