.
Friday , July 19 2019
Home / KOSOVA / Ky shqiptar pritet të zgjidhet kryetar në Kuvendin e Turqisë

Ky shqiptar pritet të zgjidhet kryetar në Kuvendin e Turqisë

Ky shqiptar pritet të zgjidhet kryetar në Kuvendin e Turqisë

Mustafa Shentop është deputeti I Patrisë AK për Stambollin dhe që së shpejti po pritet të bëhet kryetar I Kuvendit të Turqisë.

Shentop është i lindur më 6 gusht 1968 në qytetin perëndimor të Turqisë, Tekirdag, është nga një familje me prejardhje shqiptare, mëson Almakos.

Ai, pritet të dielën të garojë për kryeparlamentar, ndërsa në 2 raundet e pare nevojiten 401 vota nga gjithsej 600. Në rast se zgjedhja shkon në raundin e tretë, nevojitet shumicë e thjeshtë, ose 301 vota.

Siç përcjell Almakos kundër kandidatë janë, Engin Altay nga Partia opozitare Republikan Popullore (CHP), ndërsa Partia e Lëvizjes Nacionaliste (MHP) ka njoftuar se do të mbështesë kandidatin e Partisë AK.

Serpil Kemalbay Pekgozegu nga Demokratike e Popujve (HDP), si dhe Imam Huseyin Filiz nga partia IYI.

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com February 23, 2019 3:21 pm ne link https://kosovatoday.com/?p=430756
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Ky shqiptar pritet të zgjidhet kryetar në Kuvendin e Turqisë Ky shqiptar pritet të zgjidhet kryetar në Kuvendin e TurqisëRating: 4.8