Home / MEDICINE / Soja ndihmon në shërimin e kancerit të mushkërive
thumb_2074_content_big_wide

Soja ndihmon në shërimin e kancerit të mushkërive

Soja ndihmon në shërimin e kancerit të mushkërive

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Soja ka gjasa që të jetë efikase kundër kancerit të mushkërive, kanë zbuluar rezultatet e studimit të bërë në Kinë në 74.940 femra të cilat jetojnë në Shangai.

Kinezet që konsumojnë sojën në forma të ndryshme janë klasifikuar në tri grupe. Grupet janë caktuar duke u varur nga konsumimi ditor i sasisë së sojës (më se 115 gramë, më pak se 56 gramë dhe në mes të këtyre dy sasive), transmeton Telegrafi.

Gjatë përcjelljes së gjendjes shëndetësore të femrave, mes tjerash, janë diagnostikuar 444 raste të kancerit të mushkërive.

Rezultatet e para pak kohëve kanë zbuluar që në grupin e femrave të cilat më së shumti konsumojnë sojën kanë qenë 60 dhe 50 për qind të mbijetuarave pas 12 muajve, në krahasim me atë në të cilin gjenden femrat që konsumojnë pak sojë.

Është e qartë megjithatë që edhe estrogjenet, hormonet e femrave, kanë rol në zhvillimin e tumorit. /Telegrafi/

thumb_2074_content_big_wide

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com May 17, 2019 7:58 pm ne link https://kosovatoday.com/?p=447083
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Soja ndihmon në shërimin e kancerit të mushkërive Soja ndihmon në shërimin e kancerit të mushkëriveRating: 4.8