Home / SPORT (page 20)

SPORT

SPORT

Parashikimi i orakullit Akil: Rusia fiton me Arabinë Saudite

Tifozët e Rusisë duhet të jenë të lumtur para ndeshjes hapëse të Botërorit, që përfaqësuesja e vendin organizator do ta luajë kundër Arabisë Saudite: Orakulli ka parashikuar fitoren e vendasve. Bëhet fjalë për macen e bardhë Akil, e përzgjedhur për të parashikuar rezultatet e ndeshjeve të Botërorit. Kafsha ma katër këmbë, që vjen nga një muze i qytetit Shën Pjetërburg, e vendosur para dilemës së ushqimit, ka preferuar vazon e qelqit me flamurin e Rusisë. Sigurisht që Rusia është favorite, por kur e thotë edhe “orakulli”, atëherë nuk duhet të kesh asnjë dyshim mbi suksesin e saj. Nuk është hera e parë që në botën e futbollit, pikërisht në Botëror, kafshët konsiderohen fatsjellëse. Oktapodi Pol, që jetonte në një akuarium në qytetin Oberhausen të Gjermanisë u bë i famshëm në të gjithë botën për parashikimet e sakta të ndeshjeve të përfaqësueses së “Pancerave”, sidomos në Botërorin “Afrikë 2010”. Që nga Kupa e Botës e para 8 viteve çdo event i rëndësishëm futbollistik ka parashikuesin..

Read More »

Behrami flet për Neymarin

Valon Behrami është në formë të jashtëzakonshme dhe me padurim me kombëtaren e Zvicrës e presin ballafaqimin e parë me 17 qershor, kundër Brazilit, në ndeshjen e parë të grupit E të Kampionatit Botëror – “Rusia 2018”. “Këtu në Rusi çdo moment është i rëndësishëm për mua, ndoshta është turneu i fundit i madh i karrierës sime”, ka thënë Behrami. Futbollisti më përvojë të madhe dhe shtylla e kombëtares së Zvicrës shpreson në një ditë të keqe të sulmuesit brazilian, Neymar. Si do të ndalin Neymarin? “Neymar është një nga top 3 futbollistët më të mirë në botë. Mund të shpresojmë në një ditë të keqe të tij. Në duel një me një Neymar është i pandalshëm, ne duhet të veprojmë së bashku, si një ekip”, ka thënë mes të tjera Behrami. Ndeshja mes Brazilit dhe Zvicrës luhet të dielën (20.00). The post Behrami flet për Neymarin appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Në klubin që femrat kanë pushtet, a ndihet Mehdiu krenarë?

Në Kosovë femrat shumë pak kanë pushtet sepse nuk iu besojnë edhe shumë në aftësitë që kanë për të menaxhuar një klub sportiv dhe në radhë të parë se menaxhimin mund ta bëjnë keq ose edhe nuk e kanë trurin e zhvilluar në përllogaritje! Megjithatë Mehdi Mehmeti është drejtor i klubit sportiv, por është krenarë që femrave iu ka dhënë pushtet, sepse Halime Fetahu është kryetare e klubit dhe e menaxhon situatën jashtëzakonisht mirë. Jo vetëm kaq, në të gjitha kategoritë, si Ganimete Gërbovci për seniore te Prishtina F. që është anëtare e elitës së volejbollit, kurse Arjeta Hyseni drejton të rejat e KV “Madeleine Albright”, që është nën ombrellën e KV Prishtina F. Në fakt, disa kishin parashikuar se Ganimete Gërbovci nuk mund ta drejtojë ekipin dhe ishte një zgjidhje e gabuar atëkohë nga klubi, por me kalimin e kohës u pa se ishte përzgjedhje e qëlluar dhe që i dha frymë klubit si për nga disiplina e harmonia, po ashtu edhe në rritjen e cilësisë. Me Gërbovcin, Fetahun e Hysenin, janë ofr..

Read More »

Botërori i 2026-s do zhvillohet në SHBA, Kanada dhe Meksikë

Vetëm 24 orë para startit të “Rusi 2018”, FIFA ka marrë një tjetër vendim të rëndësishëm sa i përket vendit organizator të kampionatit Botëror të vitit 2026. Kështu organizmi më i lartë iu futbollit botëror ka vendosur që këtë organizim t’ia besojë kandidaturës treshe të Meksikës, SHBA-ve dhe Kanadasë. Kjo kandidaturë triumfoi ndaj asaj të Marokut, që ishte shumë serioze dhe kishte arritur deri në fazën finale të përzgjedhjes. Kampionati botëror i vitit 2026 pritet të sjellë risi, pasi do të luhet me 48 skuadra, çka rrit shanset edhe të kombëtareve si Shqipëria, për të marrë pjesë. 13 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Bushi vlerëson debutuesit: Seferi mund të luajë me Kombëtaren e madhe

Trajneri i Kombëtares Shpresa të Shqipërisë, Alban Bushi doli sot në një konferencë për shtyp, ku foli për ecurinë e skuadrës dhe gjendjen e lojtarëve gjatë tre ndeshjeve miqësore të zhvilluara në periudhën Maj-Qershor. “Grumbullimi thuajse dy javor na bëri shumë mirë, pasi ishte një periudhë relativisht e gjatë. Unë mendoj se nga ky grumbullim kemi fituar 5-6 lojtarë të ditëlindjes 98-99, të cilët mund t’i përdorim për edicionin tjetër dhe jam tërësisht i kënaqur. Selahi, Spahiu, Shefiti, Kolaj, Shabani, por edhe të tjerë që debutuan këtë herë, mund të them me bindje se e kaluan testin dhe do të jenë e ardhmja e Shpresave. Ata luajnë në klube të mira dhe kanë shumë minuta në këmbë, ndaj besoj se kjo është mjaft pozitive”, tha Bushi. Shpresat në Shtator do të përballen me Spanjën, një kundërshtar që Bushi pretendon se e ka studiuar mirë dhe se ka gati strategjinë për t’u përballur me ta. Gjithsesi këtë herë në miqësore, trajneri pranoi se nuk provoi skema të veçanta për përballjen e ..

Read More »

Një madrilen në stolin e Spanjës në Botëror

Vetëm pak orë pasi shkarkoi Julien Lopeteguin, Federata Spanjolle e Futbollit ka emëruar trajner të “La Rojas” Fernando Hierron, ish-mbrojtësin e Realit të Madridit, që ishte pjesë e stafit të përfaqësueses iberike në “Rusi 2018”. Hierro do të ketë vetëm disa ditë kohë për të përgatitur skuadrën për ndeshjen e parë në grup me Portugalinë, që do të zhvillohet ditën e shtunë, në orën 20:00. 13 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Fatih Krabaxhaku i pari në cosolation të BTTU-së

Edhe përkundër problemeve me pajisje të vizave për Bosnje e Hercegovinë, me te cilat u pajisem ditën e fundit, pingpongistët Kosovar morën pjese në kampionatin ballkanik për të rinjë për U15 dhe U18 në Zenicë të Bosnjës dhe Hercegovinës. Kosova u përfaqësua me kadet dhe junior në të dy kategoritë (meshkuj dhe femra). Lojtarët ditën e parë e filluan shumë mirë, fillimisht në garat ekipore Femrat Juniore fituan ndaj lojtareve të Malit të zi, e pastaj edhe Meshkujt Kadet ishin në prag të fitores ndaj Bullgarisë dhe Serbisë ndaj të cilëve humbën me rezultat të ngushtë 3:2, ndërsa juniorët meshkuj dhe femrat kadete ditën e parë nuk arritën fitore. Në fazën e dytë Kadetët meshkuj shënuan dy fitore ndaj Shqipërisë dhe Maqedonisë, nga një fitore ekipore shënuan edhe Juniorët meshkuj dhe femra, ndërsa kadetët femra asnjë fitore. Në fazën individuale të garave në fazën e grupeve nga një fitore e shënuan Fatih Karabaxhaku dhe Kreshnik Mahmuti, andaj të gjithë lojtarët u plasuan në garat ‘Con..

Read More »

Flet gazetarja e bukur: Ky futbollist më shkatërroi jetën

Ish e dashura e yllit të famshëm argjentinas, Paulo Dybala, Antonella Cavaleri ka folur për herë të parë për ndarjen nga lojtari i Juventusit. Antonella ka thënë se fama e Dybalas bëri që të ndahet me të. “Sa më shumë Paulo u bë i famshëm, aq më shumë u largua nga unë. Unë u zhvendosa nga Argjentina për hir të tij, duke mos njohur askë. Por, popullariteti i tij bëri që ai të largohej gjithnjë e më shumë nga unë. Ai gjithmonë ka mohuar të ketë histori të tjera, por në një moment unë nuk i besova më. Mora valuixhet dhe ika përgjithmonë nga ai. Megjithatë, unë jam ende në Itali sepse më pëlqen të punoj në TV” ka thënë ish e dashura e Dybalas. The post Flet gazetarja e bukur: Ky futbollist më shkatërroi jetën appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Yjet e sportit të volejbollit nuk shuhen asnjëherë

Yjet e sportit të volejbollit nuk shuhen asnjëherë, ato mbesin të tillë përgjithnjë, madje janë frymëzim për brezin e ri. E tillë është edhe një prej ikonave të volejbollit shqiptar, ish-pasuesja e Dinamos dhe kombëtares së volejbollit, Mimoza Ibrahimi. Një lojtare unike, e papërsëritshme, që ka fituar respektin e mirënjohjen jo vetëm të kolegeve të saj ndër vite por të të gjithë sportdashësit shqiptar. Për ta nderuar e vlerësuar këtë ikonë të volejbollit, Federata Shqiptare e Volejbollit dhe lojtaret e ekipit kombëtar, kanë vendosur që sot t’i bëjnë një vizitë surprizë Mimoza Ibrahimit në mjediset e saj të punës, duke i dhuruar një buqetë me lule dhe një fanellë të kombëtares, me emrin e saj. Një takim që mbetet edhe një frymëzim dhe shtysë për më tej për ekipin kombëtar të femrave në volejboll, që është kualifikuar për në fazën finale të Ligës së Europës dhe mbështetja e inkurajimi që Mimoza Ibrahimi i dha këtyre vajzave sot është një premtim për të arritur të tjera rezultate pozit..

Read More »

Sportisti i njohur para gjykatës

Conor McGregor ka mbërritur sot në New York, ku nesër do të dalë para gjykatës, pas akuzave që iu ngritën dy muaj më parë, pas sulmit me mjete të forta që i bëri autobusit ku ishin sportistët e MMA-së, para eventit të UFC-223. Por, sipas mediave amerikane, nuk pritet që “Notorius” të akuzohet apo dënohet rëndë nga gjykata, duke evituar që sportisti kampion i arteve marciale mikse të qëndrojë në burg. “Do të jetë një seancë normale gjyqësore dhe nuk do tën ketë akuza apo dënim serioz karshi tij. akuza apo dënimi më i madh që mund të marrë është dëmtim i pronës . ai nuk ka patur më parë akuza kriminale, ndaj kjo do ta ndihmojë në gjykimin e çështjes”, u shrpehën avokatët e sportistit irlandez, që pritet të rikthehet edhe në kafaz në gjysmën e dytë të këtij viti, për të rimarë titullin kampion bote. The post Sportisti i njohur para gjykatës appeared first on ABC24.AL.

Read More »