Home / KURIOZ / Festival 45-ditor për një frutë të veçantë në Arabinë Saudite
Festival 45-ditor për një frutë të veçantë në Arabinë Saudite

Festival 45-ditor për një frutë të veçantë në Arabinë Saudite

Festival 45-ditor për një frutë të veçantë në Arabinë Saudite

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Festivali më i madh i hurmave të Arabisë në botë hapi dyert në qytetin e Buraidahsë, eventi më i rëndësishëm ky i kushtuar frutës së ëmbël në ngjyrë të artë në kafe.
Fermerë, tregtarë e konsumatorë kanë zbarkuar në “qytetin e hurmave” për festivalin 45-ditor, i cili nuk përbën vetëm një supertreg, por edhe një mundësi të rrallë për kultivuesit e këtyre frutave, të ardhurat e të cilëve varen vetëm prej tyre.

“Hurmat më të mira janë ato me shkëlqim dhe ngjyrë më të gjallë, sepse kjo tregon që janë të buta brenda. Ato që janë gjysmë për gjysmë dhe si më të zbehta nuk janë të shijshme. Atyre qëndroni larg”, tha një tregtar.

Arabia Saudite ka numrin më të madh të palmave të hurmave arabike në botë dhe është vendi që shënon gati 25% të prodhimit të tyre global.

Vetëm rajoni Qasim, ku ndodhet Buraidah, numëron rreth 7 milionë pemë të tilla. Në “qytetin e hurmave” shiten çdo vit gati 300 mijë tonë të këtij frutës, ndërsa në pikun e sezonit atje shihen çdo ditë 1.500 makina me hurma arabie, të cilat ndryshojnë nga format, llojet e përmasat.

Më e mira, megjithatë, konsiderohet hurma e kuqërremte “Sukari”, që mund të shitet deri në 22 dollarë kilogrami.

Festival 45-ditor për një frutë të veçantë në Arabinë Saudite

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com September 1, 2018 12:46 am ne link https://kosovatoday.com/?p=309309
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Festival 45-ditor për një frutë të veçantë në Arabinë Saudite Festival 45-ditor për një frutë të veçantë në Arabinë SauditeRating: 4.8