Home / SHENDETESIA / Katër gabime që po na plakin para kohe, si të tregohemi të kujdesshëm

Katër gabime që po na plakin para kohe, si të tregohemi të kujdesshëm

Katër gabime që po na plakin para kohe, si të tregohemi të kujdesshëm

Aloe vera ndihmon në mposhtjen kancerit

Edhe pse procesi i plakjes është i pashmangshëm, është e sigurt të thuash se pjesa më e madhe e jona do të donin të plakeshin sa më vonë të jetë e mundur. Mund të mendoni se një gjumë i rehatshëm, vendosja e kremit kundër diellit dhe vendosja e një kremi kundër plakjes para se të flesh është i mjaftueshëm.

Po sikur të zbuloni se mënyra si flini ose regjimi juaj për kujdesin e lëkurës gjatë natës vetëm sapo e përshpejton procesin e plakjes?

Ja cilat janë disa zakone të përditshme që po na shkaktojnë plakje të parakohshme të lëkurës.Aloe vera ndihmon në mposhtjen kanceritFjetja me fytyrë“Fiton graviteti kur flemë me fytyrë”. Pasojat janë të menjëhershme – ënjtje dhe skuqje të syve. Me kalimin e kohës, fjetja me fytyrë çon në shfaqje të rrudhave dhe humbje të kolagjenit. Këshilla e ekspertëve? Nëse nuk doni që të plakeni shpejtë, mos flini me fytyrë. Mësojeni veten që të flini në njërën anë.Aloe vera ndihmon në mposhtjen kanceritMoslarja e fytyrësNuk është e pazakonshme për gratë që të harrojnë të heqin grimin para se të flenë, megjithatë është një hap që nuk duhet ta harroni. Larja e fytyrës para se të flini është e nevojshme për të hequr të gjitha papastërtitë, djersën dhe grimin e ditës.

Grimi dhe djersa shkaktojnë bllokim të poreve dhe shfaqje të puçrrave. Pastrojeni mirë fytyrën para se të flini dhe jepini mundësi që të rigjenerohet gjatë natës.kre

Përdorimi i shumë produkteve për kujdesin ndaj lëkurësNëse përdorni një sërë produktesh të ndryshme për kujdesin ndaj lëkurës dhe nuk e dini se për çfarë ekzaktësisht është ai produkt, atëherë vetëm sa po e dëmtoni lëkurën.

Për shembull: Produktet që përmbajnë retinol janë përdorur për të parandaluar rrudhat, por kur bashkohen me produkte me peroksid benzoil për të luftuar aknet, mund të shkaktojnë tharje dhe acarim të lëkurës, duke i bërë më të dukshme rrudhat. Prandaj përdorni produkte me të cilat jeni të familjarizuar dhe funksionojnë për çdo lloj lëkure.Aloe vera ndihmon në mposhtjen kanceritMoskonsumimi mjaftueshëm i ujitHidratimi është i rëndësishëm si brenda organizmit ashtu edhe jashtë. Ai është një komponent i rëndësishëm për lëkurën dhe shtresat nën të. Dehidratimi çon në tharje të lëkurës dhe humbje të elasticitetit. Prandaj pini të paktën 6 gota me ujë në ditë./shendeti/

(BalkanWeb)

The post Katër gabime që po na plakin para kohe, si të tregohemi të kujdesshëm appeared first on ABC24.AL.

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Facebook : KOSOVATODAY
Nga KosovaToday.com June 13, 2018 11:38 pm ne link https://kosovatoday.com/?p=225034
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Katër gabime që po na plakin para kohe, si të tregohemi të kujdesshëm Katër gabime që po na plakin para kohe, si të tregohemi të kujdesshëmRating: 4.8