Home / SHOWBIZ / Ndodh edhe kjo, dënohet këngëtarja e njohur pasi ofendoi presidentin

Ndodh edhe kjo, dënohet këngëtarja e njohur pasi ofendoi presidentin

Ndodh edhe kjo, dënohet këngëtarja e njohur pasi ofendoi presidentin

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Edhe një ditë nga performanca në Rusi, do të befasoheni çfarë bën Era sot

Një gjykatë rajonale e Stambollit vendosi 11 muaj e 20 ditë burg për këngëtaren turke dhe aktoren Zuhal Olcay për “fyerjen e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan”, dhe që shtyu dënimin në një seancë të mbajtur më 12 korrik.

Gjykata më e lartë e revokoi më parë vendimin për dënimin e Olcay në 10 muaj burgim, të vendosur nga Gjykata Penale e Paqes 46, dhe e rriti dënimin me një vit e dy muaj përpara reduktimit të dënimit mbi sjelljen e mirë, shkruan hurriyet përcjell lajmi net.

Pavarësisht nga thirrjet e Olcay për ulje ose gjobë në vend të një dënimi me burg, ajo mori dënimin me burg pasi gjykata vendosi se kishte “ofenduar me dashje presidentin”.
Dënimi i ekzekutuesit u shty dhe Olcay iu nënshtrua një viti dhe gjashtë muaj provës, njoftoi agjensia shtetërore Anadolu.

Hetimi u nis mbi tekstet e këngëtares

Një padi ishte ngritur kundër Olcay për “fyerje” të Erdoganit gjatë një koncert të vitit të kaluar, me prokurorin që kërkonte një dënim katërvjeçar për këngëtaren.

Aktakuza e përgatitur nga Prokuroria e Stambollit tha se një shtetas i tha policisë se Olcay kishte bërë një gjest fyes ndaj Erdoganit gjatë një koncerti në lagjen Kadıköy të Stambollit më 5 gusht 2016. U lançua një hetim dhe u shqyrtuan pamjet nga koncerti , Njoftoi Agjencia Anadolu më 12 dhjetor 2017.

Olcay u akuzua gjithashtu për rishikimin e tekstit të këngës “Boş Vermişim Dünyayı” (I Let Go of the World) për të kritikuar Erdoganin, duke krijuar një gjest të dorës për të shoqëruar melodinë. Sipas pamjeve, tekstet e rishikuara thonë: “Rexhep Tajip Erdogan, është bosh, është gënjeshtër. Jeta do të mbarojë një ditë dhe do të thuash “Kam pasur një ëndërr”. ”

Në dëshminë e saj, Olcay njoftohet se ka rishikuar tekstet sepse emri i presidentit përshtatet me skemën e rimës dhe ajo “nuk kishte asnjë motiv të mëtejshëm ose fyes”.
Këngëtarja gjithashtu tha se gjesti i dorës kishte vënë në shënjestër një anëtar të publikut në rreshtin e parë pasi ata kishin bërë një koment negativ.

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com July 14, 2018 11:11 am ne link https://kosovatoday.com/?p=252618
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Ndodh edhe kjo, dënohet këngëtarja e njohur pasi ofendoi presidentin Ndodh edhe kjo, dënohet këngëtarja e njohur pasi ofendoi presidentinRating: 4.8