Home / Tag Archives: abdixhiku

Tag Archives: abdixhiku

Abdixhiku tregohet i matur, ja si i kundërpërgjigjet atyre që po e “sulmojnë” LDK-në

Lidhje Demokratike e Kosovës, së fundmi ka qenë shumë e komentuar dhe sulmuar nga partitë e tjera. Deputeti i LDK’së, Lumir Abdixhiku është treguar i matur kur i ka reaguar Dardan Gashit dhe Enver Hoxhajt se Partia e Rugovës është shndërruar në Degë të Vetëvendosjes dhe kontrollohet nga Albin Kurti. Abdixhiku që dikur përdore gjuhë të vrazhdë ndaj kundërshtarëve, sot, ka thënë vetëm se LDK s’i duhen mendimet e huaja. Ka ironizuar me PDK’në dhe numrin e Nënkryetarëve të kësaj partie duke thënë se këshilla ka ardhur prej njërit prej 40 zëvendësve të Kadri Veselit. “Vazhdon ligjërimi ndaj LDK-së. Këtë herë na paska “këshilluar” njëri nga 40 e sa nënkryetarët e PDK-së. Se i kanë rregulluar punët e veta mosvet. Janë aktivizuar të gjithë; me këshilltarë, nënkryetarë e kryetarë. Analiza e psiko-analiza për LDK-në. Si të veprojmë, si të sillemi, si të votojmë – taman për qejf të tyre. Çka do të bënim ne vallë pa ta?”, ka shkruar Abdixhiku. Ka thënë se me LDK’në po merret partia e tretë, P..

Read More »

Dështimi në Interpol, Abdixhiku thotë se të paditurit e sollën Kosovën në pikën më të ulët

Republika e Kosovës dështoi sot të anëtarësohet në Interpol. Deputeti i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka reaguar ndaj dështimit të Kosovës për t’u anëtarësuar në INTERPOL. Ai ka thënë se Kosova s’ka se si të përfundojë ndryshe me diplomaci të korridoreve. “Një tjetër ditë një tjetër dështim; një tjetër hap prapa për Republikën. Sërish asnjë përgjegjësi. Me diplomaci të korridoreve, me ekipe tallava, e me kontestim vullnetar të shtetësisë sonë s’ka se si të përfundojë ndryshe. Të paditurit e sollën Kosovën në pikën më të ulët të saj që nga shpallja e pavarësisë”, ka shkruar Abdixhiku në Facebook.

Read More »

A ka grupacione brenda LDK-së? Përgjigjet Lumir Abdixhiku

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka grumbullar kohën e fundit në gjirinë e saj disa të rinj. Dhe, kjo është thënë se ka shkaktuar grupazione në parti mes gjeneratave të reja dhe atyre te vjetrave. Por, seputeti i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka thënë se problemet e grumbulluara në parti tashmë janë tejkaluar. “Fitorja e ardhshme e LDK’së dhe qeverisja jo për një mandat por afatgjatë e vë në pozicion të favorshëm pozicionin tonë politik. Nëse nuk arrijmë diferencat e vogla t’i zgjidhim mes vete atëherë s’kemi çka hipim në qeverisje të Kosovës”, tha ai. Abdixhiku ka thënë se brenda partisë ka persona me ambicie, por që mohon se ka ndasi. “Nuk ka grupacione brenda LDK’së. Ambicionet janë legjitime për dikë që merret me politikë. Besoj se ka njerëz me ambicie brenda LDK’së. Qeverisja e LDK’së do të përcaktohet nga ekipi fitues dhe qetësia e brendshme partiake. Qëllimi i LDK-së është gjetja e unitetit brenda partisë, nëse e gjejmë këtë, pjesa e garimit në zgjedhje do të ishte fazë shumë e..

Read More »

Abdixhiku ‘godet’ Shpend Ahmetin për objektin e ish-Gërmisë

Deputeti i LDK’së, Lumir Abdixhiku sot ka reaguar kundër rrënimit të objektit të ish-Gërmisë. Ai ka thënë se kjo i duket një ide bizare dhe veç si mendim është i trishtë, e lërë më të ndodhë me të vërtetë. Abdixhiku ka shkruar në Facebook se Prishtina nuk ka shumë objekte që bartin historinë e kryeqytetit, që janë ikonë e një kujtese kolektive dhe se rrënimi i këtyre pak shenjave të mbetura është naivitet. “Prishtina nuk ka shumë objekte që bartin historinë e kryeqytetit; që janë ikonë e një kujtese kolektive. Rrënimi i atyre pak shenjave të mbetura sot është në rastin më të thjeshtë naivitet, në rastin më të rëndë mbrapshtësi – tipike me logjikën “prish shtëpi e ndërto hajat” “, ka shkruar Abdixhiku Ai tutje ka shkruar se Prishtina ka mjaft hapësira tjera për ndërtesë të re të Sallës Koncertale dhe se ajo mund të bëht diku tjetër, e jo patjetër në objektin e ish-Gërmisë. “Qytetet moderne bëjnë sot çmos të prezervojnë secilën shenjë historike që kanë. Ne, ndërsa, me të parën – ta r..

Read More »

Abdixhiku kritikon ashpër liderët: Çfarë poshtërimi, para vetes e botës

Deputeti i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka komentuar vendimin e qeverisë për t’i revokuar lejen për vizitë në fshatin Banjë të Skenderajt, të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. E ka cilësuar si turp para vetes e botës për shtetin e Kosovës. “E kthyen Vuçiqin mbrapshtë – në Mitrovicë. Ndalojnë vizitë, e lejojnë atë. E ndalojnë sërish – por tashmë veçse pjesërisht. Presidenti i një vendi armik pasi ka caktuar kufinj të rinj; pasi ka folur për resurset e Kosovës sikur ishin të tij; është ndaluar – në i thënshin ashtu – e është kthyer jo në Serbi por në Veri”, ka shkruar Abdixhiku. Sipas tij, ndalesa tregon se ku përfundon fuqia e Kosovës; ku nisë ajo e shtetit të tij. “Me ose pa dije – më shumë me të dyja bashkë – liderët kosovarë caktuan kufirin e ri politik. Ja, thanë, s’mund të vijë kurrë në Drenicë; le të kthehet në Mitrovicë. Dhe na jepen si triumfalistë. Çfarë disfate poshtëruese para vetes e botës; para shtetit të vet. Vizita – në gjithë Kosovën – nuk është dashur të lejohet..

Read More »

“Taksë për ata që s’kanë luftu”, Abdixhiku jep një deklaratë të papritur

Deputeti i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka ironizuar me deklaratën e zyrtarit të AAK-së, Valon Tolaj, i cili te mërkurën propozoi që të gjithë ata që nuk kanë marrë pjesë në luftë. “Luva babush”, ka qenë reagimi i Abdixhikut pas kësaj deklarate. Tolaj i AAK-së arsyetuar numrin e lartë të veteranëve dhe për t’iu kundërpërgjigjur kritikuesve të kësaj liste, ka thënë që në fakt do të duhej që t’iu vihej taksë të gjithë atyre që nuk kanë luftuar në luftën e fundit në Kosovë. Abdixhiku me një postim në Twitter ka ironizuar me deklaratën e Tolajt, duke përdorë shorehjen që është bërë trend në rrjetet sociale. “’Taksë për ata që s’kanë luftu’. Luva babush”, ka shkruar deputeti i LDK-së. Ndryshe, zyrtari i AAK-së befasoi me ‘propozimin’ e tij për ‘ndëshkim’ të të gjithë atyre që s’kishin marrë pjesë në luftë e që ishin të moshës madhore. “Marre duhet me na ardhë krejtve”, thoshte dje Tolaj. Potimi i plotë i Tolajt: Meqe numri prej 38 mije veteraneve po na duke shume i larte dhe po konsideroh..

Read More »

Abdixhiku e thumbon keq Qeverinë ‘Haradinaj’

Deputeti nga radhët e Lidhje Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, është tallur me raportime e 100 zëvendësministrave tek i pari i Qeverisë, Ramush Haradinaj. Ai këtë Qeveri po e cilëson si të padijshme dhe të rrezikshme. Abdixhiku ka komentuar se si 3 zëvendësministrat i raportojnë shefit të tyre gjëra jo të rëndësishme, ku njëri ka dërguar një email, tjetri ka vizituar një restaurant dhe një tjetër ka takuar një ministër, përcjell gazetametro.net. Deputeti ka thënë se kjo Qeveri ka zyrtarë më shumë se Gjermania, Franca, Anglia dhe Italia, sipas tij këta janë të padijshëm dhe të rrezikshëm Nga raporti i 3 zëvendësministrave: – Në cilësinë e zv/ministrit kam dërguar një email.– Në cilësinë e zv/ministrit kam vizituar një restaurant.– Në cilësinë e zv/ministrit kam takuar ministrin. Qeveria e ‘punëve të mëdha’. 100 zëvendësministra. Më shumë se qeveritë e Gjermanisë, Francës, Anglisë e Italisë bashkë. 3 milionë euro shpenzime në vjet. Të padijshëm dhe të rrezikshëm.

Read More »