Home / Tag Archives: amerikan

Tag Archives: amerikan

Këto janë dy myslimanët e para që u zgjedhën në Kongresin amerikan

Mbrëmë janë mbajtur zgjedhjet kongresionale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.Demokratet, Rashida Tlaib në Michigan dhe Ilhan Omar në Minnesota kanë fituar garën në zgjedhjet mes mandatit në Amerikë duke u bërë kështu edhe gratë e parë muslimane të zgjedhura për Kongres.Tlaib do të zërë vendin e përfaqësuesit demokrat të Michiganit, John Conyers, i cili është larguar nga ky post vitin e kaluar pas akuzave për sjellje të pahijshme seksuale.Omar do ta zërë postin e liruar nga përfaqësuesi i Minnesotës, Keith Ellison, muslimani i parë i zgjedhur në Kongres. Ky i fundit zgjodhi të kandidojë për Prokurorin e Përgjithshëm të Minnesotës këtë vit.42 vjeçarja Tlaib dhe 37 vjeçarja Omar ishin pjesë e një numri rekord të kandidatëve muslimanë, të cilët garuan në këto zgjedhje, një numri shumë të madh të grave – veçanërisht grave me ngjyrë – që ishin nominuar, transmeton Klan Kosova.“Unë qëndroj këtu para jush sonte, si kongresmenja e zgjedhur nga ju, duke bërë historinë si e para në sh..

Read More »

Eliot Engel rizgjidhet në Kongresin amerikan

Miku i Kosovës, Eliot Engel është rizgjedhur në Kongresin amerikan.Kongresmeni amerikan, miku i Kosovës, Eliot Engel është rizgjedhur, pa kundërshtarë, në Dhomën e Përfaqësuesve.Demokrati Engel së fundi i ka vlerësuar këto zgjedhje si ndër më të rëndësishmet, në përpjekjen e partisë së tij për të fituar përkrahjen e Kongresit në lidhje me kundërshtimin e politikave të presidentit Donald Trump.Rizgjedhjen e Engel e ka komentuar edhe Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli.“Herët në mëngjes mora lajme të mira nga Shtetet e Bashkuara. Miku im por edhe i gjithë popullit shqiptar, Eliot Engel, rizgjedhet në Kongres. Një zë i hershëm dhe i fortë për Kosovën”, ka shkruar Pacolli.

Read More »

Porosia e kongresmenit amerikan për Prishtinën dhe Beogradin

Kongresmeni amerikan, Ted Poe ka porositur që Beogradi dhe Prishtina të arrijnë marrëveshje, pa ndikim nga jashtë.“SHBA-të mbështesin pozicionin e presidentit serb Aleksandër Vuçiq, që Beogradi dhe Prishtina të arrijnë një marrëveshje mes vete, pa ndikim të jashtëm”.Ky mesazh iu dorëzua sot autoriteteve serbe nga kongresmeni amerikan, Ted Poe, shkruan “Danasi” serb, përcjell lajmi net.Sipas një interviste të agjencisë Beta, Shtetet e Bashkuara, me administratën e presidentit Donald Trump, morën qëndrimin se vetë Beogradi dhe Prishtina duhet të gjejnë një zgjedhje, në vend që të imponohen nga jashtë.“Administrata e Tramp-it, në veçanti Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, ka treguar se duan marrëdhënie më të mira me Serbinë dhe se duan që Beogradi dhe Prishtina të zgjidhin konfliktin që nuk është arritur të zgjidhet në të kaluarën”, citohet të ketë thënë Ted Poe.Komgresmeni Poe ka mbështetur qëndrimin që Beogradi dhe Prishtina duhet të angazhohen në arritjen e marrëveshjes mes ve..

Read More »

Kongresisti amerikan nga Beogradi kërkon t’i jepet hapësirë Kosovës dhe Serbisë për një marrëveshje

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ka stagnuar.Kongresisti amerikan, Ted Poe, ka qëndruar për një vizitë në Beograd ku është takuar me presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq dhe kryeministren serbe, Ana Brnabiq, transmeton Gazeta Express. Në takimin ndërmjet tij dhe Vuçiq është diskutuar edhe për arritjen e marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.Vuçiq ka thënë se është e nevojshme të arrihet një zgjidhje për çështjen e Kosovës përmes dialogut Prishtinë-Beograd në Bruksel.Gjithashtu presidenti serb ka shprehur kënaqësinë e tij për qasjen aktuale të administratës së SHBA-së, të cilët janë shprehur të hapur për të gjitha propozimet për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, në mënyrë që të arrihet një kompromis, shkruan ‘telegraf’, transmeton Gazeta Express.Ndërsa kongresisiti amerikan ka thënë se Prishtinës dhe Beogardit duhet dhënë hapësire dhe kohë për të arritur një marrëveshje.Poe së bashku me 7 kongresistë tjerë ditë më parë i kishin shkruar një letër sekretarit të shtetit, Mi..

Read More »

Kongresmeni amerikan që mbështet korrigjimin e kufijve sot takohet me Vuçiqin

Kongresmeni amerikan, Ted Poe, sot viziton Beogradin me ç’rast do të takohet me presidentin e Serbisë, kongresmenin amerikan, Aleksander Vuçiq.Ky takim do të zhvillohet në orën 16:00 në ndërtesën e presidencës në Beograd, transmeton Express.Është raportuar dje ka raportuar për një letër të cilën 8 kongresistë amerikan ia kanë drejtuar sekretarit të shtetit amerikan, Mike Pompeo, për të përkrahur Serbinë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.Një nga nënshkruesit e atij dokumenti është edhe kongresmeni me të cilin do të takohet sot Vuçiqi.Në këtë letër dërguar Pompeos thuhet se vazhdimi i konfliktit të ngrirë ndërmjet dy shteteve, mund të dërgojë në ndonjë eskalim të situatës.Gjithashtu, këta kongresistë kanë thënë se e mirëpresin qëndrimin e John Bolton, sa i përket idesë për shkëmbim të territoreve dhe lëvizje të kufijve, si pjesë e marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serb.

Read More »

Sekretarit amerikan i shkruajnë kongresmenët miq të Serbisë për ndryshimin e kufijve

Kongresmenët amerikanë miq të Serbisë i kanë shkruar sekretarit të Shtetit Amerikan, Mike Pompeo në mbështetje të ndryshimit të kufijveKështu, tetë kongresmen amerikan i kanë drejtuar një letër Pompeo, për të përkrahur Serbinë në gjetjen e një zgjidhje për çështjen e Kosovës, transmeton Gazeta Express. Në këtë letër dërguar Pompeos thuhet se vazhdimi i konfliktit të ngrirë ndërmjet dy shteteve, mund të dërgojë në ndonjë eskalim të situatës.Gjithashtu këta kongresmen kanë thënë se e mirëprësin qëndrimin e John Bolton, sa i përket idesë për shkëmbim të territoreve dhe lëvizje të kufijve, si pjesë e marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serbi.Sipas letrës së dërguar Pompoes, tetë kongresmënët thonë që do të jetë një sukses i SHBA-së nëse arrihet që me sukses të zgjidhet çështja e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.“Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët perëndimor duhet që të inkurajojnë të dy shtetet për arritjen e një marrëveshje paqësore, e cila do ti kontribuonte stabilite..

Read More »

Presioni amerikan nuk kryen punë, LDK kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme

Zëvendësndihmëssekretari amerikan, Matthew Palmer, javën e kaluar kishte qendruar në Prishtinë me ç’rast ka tarkuar drejtues të pozitës dhe opozitës.Në këtë takim ai kishte kërkuar nga liderët kosovarë qe të bëhen bashkë rreth dialogut me Serbinë.Sipas tij, Serbia është me e konsuliduar në dialog, dhe nëse kosovarët nuk arrijnë të bashkohen, atëherë Kosova do të jetë me dobët në dialog.Por as ky presion amerika nuk ka kryer punë të Lidhja Demokratike e Kosovës. Kjo parti po vazhdon të kërkojë mbajtjen e zgjedhjeve nacionale me çdo kusht.LDK ka një ofertë për dalje nga bllokada e tanishme e krijuar në mungesë të konsensusit politik rreth bisedimeve me Serbinë.Shefi i Grupit Parlamentar të LDK’së, Avdullah Hoti, përmes një shkrimi në Facebook ka shprehur se LDK nuk bëhet pjesë e shkeljeve kushtetuese.Shkrimi i plotë i Hotit:Nuk bëhemi hisedar në veprime antikushtetuese dhe keqqeverisëseËshtë e pandershme përpjekja e koalicionit të pakicës që për situatën e përkeqësuar ..

Read More »

Zyrtari i lartë amerikan pyet liderët kosovarë: A jeni të gatshëm të jepni diçka në këmbim të marrëveshjes me Serbinë

Amerika po këmbëngul qe sa me shpejt Kosova dhe Serbia të arrijnë pajtimin i cili do të rezultonte me njohjen reciproke të të dyja vendeve.Ditë më parë ka qëndruar për vizitë në Beograd dhe Prishtinë zëvendës ndihmësi i Sekretarit të Shtetit, Mathew Palmeri, i cili ka zhvilluar takime me krerët më të lartë të dy shteteve, me të cilët ka biseduar edhe për dialogun Kosovë-Serbi në Bruksel, dhe përpjekjet për arritjen e një marrëveshje përfundimtare, transmeton Gazeta Express.Siç shkruan gazeta serbe ‘Novosti’, bazuar në burimet te saj, thuhet së Mathew Palmer u ka thënë krerëve të shtetit të Republikës së Kosovës, së duhet të japin diçka për të arritur një marrëveshje finale me Serbinë.“A jeni të gatshëm të jepni diçka në këmbim të marrëveshjes përfundimtare me Serbinë’, thuhet t’i ketë pyetur Palmer krerët e shtetit të Republikës së Kosovës.Teksa citon burime jo zyrtare, gazeta serbe ‘Novosti’, shkruan se Palmer u ka thënë liderëve të Kosovës se SHBA-të nuk kanë kohë të merren ..

Read More »

Kosova po bëhet me ushtri, Lista Serbe i ankohet zyrtarit amerikan

Deputetët e Kuvendit të Kosovës javën e kaluar e kanë votuar projektligjin për krijimin e ushtrisë së Kosovës.Përfaqësues nga Lista Serbe janë takuar me zëvendës ndihmësin e sekretarit të shtetit amerikan, Matthew Palmer i cili gjatë ditës së djeshme qëndroi për një vizitë zyrtare në Prishtinë.Siç bëhet e ditur përmes një komunikate të lëshuar nga ky subjekt, ata i janë ankuar zyrtarit të lartë amerikan lidhur me procesin e transformimit të FSK-së në Ushtri.Sipas tyre, një lëvizje e tillë, i rrezikon interesat e serbëve të Kosovës.Gjithnjë sipas qëndrimit të shpalosur nga Lista Serbe, ata besojnë ky proces mund të zgjidhet vetëm në kuadër të dialogut të Brukselit mes Prishtinës dhe Beogradit.Mësohet se mesazhi i Palmer në këtë takim ishte se serbët e Kosovës mund të mbrojnë interesat e tyre vetëm kur përfaqësuesit legjitim të marrin pjesë në vendimmarrje, përcjell lajmi.net.Theksojmë se Lista Serbe tash e sa kohë ka dalur hapur kundër transformimit të FSK-së në Ushtri.Ma..

Read More »

Zyrtari i lartë amerikan ‘qorton’ Isa Mustafën, kjo është kërkesa e tij për LDK-në

Pas takimit me presidentin Thaçi dhe kryeministrin Haradinaj, ndihmës sekretari i shtetit të SHBA-ve, Mathew Palmer e ka takuar në shtepinë e tij edhe kreun e LDK-së Isa Mustafën.Kryetari Mustafa bisedoi për zhvillimet aktuale politike në Kosovë, qëndrimet e LDK-së dhe për përkrahjen e shtetit amerikan për Kosovën.“Kosova do t’ju jetë përherë mirënjohëse për kontributin tuaj të pazëvendësueshëm për popullin dhe shtetin e Kosovës”, ka thënë kryetari i LDK-së, Isa Mustafa.Palmer e falënderoi kryetarin Mustafa për pritjen duke inkurajuar LDK-në të ketë rol konstruktiv në zhvillimin e vazhdueshëm të Kosovës.Ai poashtu, theksoi përkrahjen e mëtejshme të SHBA-ve për Kosovën në të gjitha fushat.

Read More »