Home / Tag Archives: ameriken

Tag Archives: ameriken

Thaçi: Asgjë nuk e kërcënon partneritetin me Amerikën

Me rastin e përkujtimit të Zahir Pajazitit, Hakif Zejnullahut e Edmond Hoxhës, Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka vizituar permendoret në nderim të heronjve. Gjatë vizitës ai u pyet për takimin e sotëm me Ambasadorin, Kryeministrin e Kryeparlamentarin. Thaçi ka thënë se takimet e tilla ndodhin shpesh dhe janë të rregullta, raporton lajmi.net. “Takimet e tilla ndodhin shpesh dhe janë takime të rregullta, edhe me ambasadorin edhe me bartësit e institucioneve të vendit në përkushtimet që kemi për agjendat shtetërore”, është shprehu Thaçi. Tutje ai ka thënë se ky takim i ka kontribuuar qartësisë së agjendës dhe bashkëpunimit të fuqishëm me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Kosova do të mbetet mik i përjetshëm me SHBA-të nuk ka individ apo agjendë ditore që do ta sfidojë këtë partneritet me Amerikën”, ka përfunduar Thaçi.

Read More »

A po ia prishë taksa marrëdhëniet Kosovës, me Amerikën ?

Çështja e taksës kundër Serbisë mbetet më e përfolura. Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga Nisma, Haxhi Shala, e ka quajtur taksën 100% ndaj produkteve serbe si temë të konsumuar. Ai ka thënë se kjo taksë nuk mund të ndikojnë në prishjen e raporteve të Kosovës, me përkrahësin më të madh – SHBA-në. “Lidhur me këtë çështje, ajo që më së shumti Kosova mund të humbas nga Amerika, është konsolidimi më i ngadalshëm i Ushtrisë së Kosovës. Sidoqoftë, konsiderojë që këto veprime politike të Kosovës lidhur me taksën, mbeten larg prishjes së raporteve me Amerikën zyrtare”, ka thënë ai përmes Facebook. Ai ka thënë poashtu se një njohje e pavarësisë së Kosovës nga Serbia do të çonte në njohjen edhe nga pesë vendet tjera të BE-së: Spanja, Greqia, Rumania, Qiproja dhe Sllovakia. Ky është postimi i plotë i Shalës në Facebook, ku flet edhe për grevën në arsim. “Lidhur me gjendjen aktuale institucionale dhe politike në vend Përfaqëuesit e partive politike apo institucioneve të larta shtetërore në ..

Read More »

A po ia pirshë taksa marrdhëniet Kosovës me Amerikën ?

Çështja e taksës kundër Serbisë mbetet më e përfolura. Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga Nisma, Haxhi Shala, e ka quajtur taksën 100% ndaj produkteve serbe si temë të konsumuar. Ai ka thënë se kjo taksë nuk mund të ndikojnë në prishjen e raporteve të Kosovës, me përkrahësin më të madh – SHBA-në. “Lidhur me këtë çështje, ajo që më së shumti Kosova mund të humbas nga Amerika, është konsolidimi më i ngadalshëm i Ushtrisë së Kosovës. Sidoqoftë, konsiderojë që këto veprime politike të Kosovës lidhur me taksën, mbeten larg prishjes së raporteve me Amerikën zyrtare”, ka thënë ai përmes Facebook. Ai ka thënë poashtu se një njohje e pavarësisë së Kosovës nga Serbia do të çonte në njohjen edhe nga pesë vendet tjera të BE-së: Spanja, Greqia, Rumania, Qiproja dhe Sllovakia. Ky është postimi i plotë i Shalës në Facebook, ku flet edhe për grevën në arsim. “Lidhur me gjendjen aktuale institucionale dhe politike në vend Përfaqëuesit e partive politike apo institucioneve të larta shtetërore në ..

Read More »

Heqja e taksës, Kadri Veseli thotë se Me asnjë kusht s’e dëmtojmë partneritetin me Amerikën

Heqja e taksës është tema kryesore në vend. Kryeparlamentari Kadri Veseli, pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit ka folur për taksën ndaj produkteve serbe e boshnjake, duke thënë se kjo masë nuk e lëkund partneritetin me SHBA’në dhe se Amerika nuk ka bërë kërkesë për heqje të kësaj takse, shkruan Express. “Taksa 100 % i ka bërë mirë Serbisë dhe ka qenë reaksion i agresivitetit që e ka sjellë Serbia. Serbia për një kohë të gjatë ka qenë tepër agresive dhe nuk e ka respektuar Kosovën”, ka deklaruar Veseli. Kryepalamentari ka deklaruar se Serbia duhet të respektojë Kosovën si shtet të pavarur. “Do ta bëjmë çdo ditë që Serbia ta ndjejë dhe respektojë këtë shtet tonë të pavarur dhe sovran. Çdo vendim dhe veprim yni nuk është i drejtuar kundër asnjë qytetari dhe komuniteti etnik”, shtoi ai. “Të jenë të sigurt, në gjithë jetën time politike ka veç një partner për vendin dhe kombin tim – Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, duke shtuar se nuk do të lejojnë dëmtimin e këtij partneriteti. “..

Read More »

A mund të përfundojë procesi i dialogut pa Amerikën, ja ҫfarë thotë Hoxhaj

Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj, ka folur për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Ai thotë se ekipi negociator për bisedime me Serbinë edhe më herët ka kërkuar që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të involvohen në procesin e dialogut mes dy shteteve. I pyetur se a do të mund të kryhet ky proces pa ndërhyrjen e Amerikës, zv/kryeministri Enver Hoxhaj tha se nuk janë të interesuar për një gjë të tillë. Ai shtoi se Amerika edhe në raste tjera ka pasur partnerë evropianë të cilët në bashkëkoordinim i kanë shtyrë proceset përpara.

Read More »

LDK thotë se do ta votojnë ushtrinë, falënderojnë Amerikën për ndihmën

Projektligjet qe pritet ta bëjnë Kosovën me ushtri, do të zotohen edhe nga LDK. Shefi i Grupit Parlamentar Avdullah Hoti, ka mbajtur konferencë për media për të dhënë mbështetjen e kësaj partie në formimin e ushtrisë duke shtuar se Kosova ka të drejtë ta ketë ushtrinë si çdo shtet tjetër në botë. Ai ka thënë se një falënderim të veçantë për këtë proces, meritojnë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ja postimi i plotë i Hotit: Në përputhje me vendimet e Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së, Grupi Parlamentar i LDK-së, në seancën e datës 14 dhjetor 2018, do të mbështesë pakon e ligjeve për transformimin e FSK-së. Republika e Kosovës si vend sovran dhe i pavarur, sikurse çdo shtet tjetër, e gëzon të drejtën për të pasur forcat e veta të armatosura. Ne jemi falënderues ndaj SHBA-ve dhe partnerëve të tjerë ndërkombëtarë për mbështetjen e këtij transformimi. Nga shpallja e pavarësisë e deri më tani, institucionet e Kosovës kanë bërë përpjekje maksimale që ky transformim të dakordohet me ..

Read More »

Gjendja në veri zhgënjen Amerikën

Veprimet që kanë ndërmarrë kryetarët serb në Veri të Kosovë me dhënie të dorëhqjës, kanë zhgënjyer Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në një përgjigje për T7, ata kanë thënë se në këtë kohë, nuk është e favorshme të merren këso vendime. Madje ata kanë thënë se për çdo problem, zgjidhja bëhet përmes dialogut. Ambasada Amerikane ka thënë se është e zhgënjyer nga çdo ndërprerje në qeverisjen komunale Amerika është shprehur e zhgënjyer me veprimet e kryetarëve serb në veri. Sipas kësaj ambasade, në këtë kohë këto veprime më sa paku i duhen vendit. Për T7 kjo ambasadë ka thënë se këto çështje më së miri zgjidhen me dialog mes dy vendeve. Në anën tjetër, BE nuk i ka komentuar dorëheqjet e serbëve në komunat veriore. Megjithatë i ka bërë thirrje institucioneve ta ndërpresin taksën ndaj Serbisë. Por, Haradinaj mbetet i prerë në mendimin e tij për taksën. Siç ka thënë kryeministri, kjo masë nuk do të largohet deri në momentin që Serbia të njeh Kosovën. Ndërsa në veri, vazhdimisht është pro..

Read More »

Flet ish-missi që braktisi Amerikën për Shqipërinë

Ish-miss Universe Albania, Fjoralba Dizdari, e ftuar në “Pushime on Top” ka rrëfyer gjithçka për karrierën e saj si modele në Amerikë dhe historinë e dashurisë që e bëri të braktisë “tokën e premtuar” për Shqipërinë. “Unë kisha filluar një karrierë në Amerikë dhe isha duke punuar mirë, me ndihmë shumë të madhe nga Fadil Berisha. Por kur krijon një lidhje dashurie është e vështirë, kjo është një nga arsyet përse zgjodha të kthehem në Shqipëri e të vazhdoj të jetoj këtu” tha modelja e njohur./

Read More »