Home / Tag Archives: banoreve

Tag Archives: banoreve

Berlini rrezikon të mbetet pa aeroport

Berlini rrezikon të mbetet pa aeroport

Berlini rrezikon të mbetet kryeqytet pa aeroport nëse hapja e aeroportit të tij të ri do të shtyhet për një kohë të gjatë, paralajmëroi sot ministri i Komunikacionit të Gjermanisë Andreas Scheuer. Saga për aeroportin Berlin Brandenburg është bërë njëra nga temat kryesore në mesin e banorëve të Berlinit që …

Read More »

Las Palmitas, lagje në ngjyra paqeje (Foto, Video)

Las Palmitas, lagje në ngjyra paqeje (Foto, Video)

Lagjja piktoreske Las Palmitas, në qytetin meksikan Pachuca de Soto, para pak kohësh ka përjetuar periudhën shumë të errët të historisë së vet. Las Palmitas ka qenë vend shumë i rrezikshëm për të jetuar, vend i konflikteve të ashpra të bandave rivale. Për ta bërë këtë lagje dikur me nam …

Read More »

Me dronë dhe telefona po luftohet malaria në Tanzani

Me dronë dhe telefona po luftohet malaria në Tanzani

Lufta kundër malaries është duke u përmirësuar, por ende ka shumë punë për të bërë. Sprejët anti-larva janë të shtrenjta dhe konsumojnë kohë – nuk mund të përballohet gjithmonë spërkatja një zonë të tërë. Fatmirësisht, një përzierje e teknologjisë po e bën betejën kundër mushkonjave më praktike. Universiteti Aberystwyth i …

Read More »

Evropa do të përjetojë një dimër vdekjeprurës!?

Evropa do të përjetojë një dimër vdekjeprurës!?

Evropa pritet që të preket nga një dimër i ashpër. Ekspertët britanikë parashikojnë që vendi të preket nga një valë polare e të ftohtit, duke bërë që jeta e banorëve të vihet në rrezik. Paralajmërimi vjen pasi Britania aktualisht po përballet me fundjavën më të ftohtë të sezonit. Këtë të …

Read More »