Home / Tag Archives: bashkohen

Tag Archives: bashkohen

Procesi i transformimit, FSK fton serbët t’i bashkohen

Forca e Sigurisë së Kosovës është në kërkim të plotësimit të vendeve të lëna bosh nga pjesëtarët e komunitetit serb, të cilët dy-tre muajt e fundit kishin braktisur radhët e saj.Rreth 100 pjesëtarë të FSK-së nga komuniteti serb, kishin braktisur këtë forcë pas, siç kishin deklaruar disa prej tyre, presioneve që ishin ushtruar ndaj tyre nga autoritetet serbe në Beograd.Megjithatë, ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha, thotë se ka interesim te të rinjtë serbë për të qenë pjesë e ushtrisë së Kosovës.Sipas tij, për procesin e tanishëm të transformimit të FSK-së kjo çështje nuk është problem.“Realisht, interesimi është shumë i madh për plotësimin e vendeve të punës, dhe ne si FSK, dhe unë si ministër dhe stafi im, jemi shumë të përkushtuar që sa më parë t’i plotësojmë këto vende dhe sa më parë të hapim konkursin për plotësimin e vendeve të punës nga komuniteti joshumicë, realisht nga komuniteti serb”.“Më vjen keq që ata kanë marrë një vendim të tillë pa dashje..

Read More »

U kry, Pogba dhe Mbappe i bashkohen gjigantit nga ‘Serie A’

Juventusi do të tentojë ta bindë ose yllin francez të Paris Saint-Germainit, Kylian Mbappen, ose atë të Manchester Unitedit, Paul Pogbas, që t’i bashkohen skuadrës italiane gjatë afatit kalimtar të verës të vitit të ardhshëm, raporton gazeta italiane Tuttusport.Drejtuesit e “Zonjës së Vjetër” e ndryshuan strategjinë tradicionale të tyre gjatë afateve kalimtare për të shpenzuar më shumë para. Ata e transferuan Cristiano Ronaldon për 112 milionë euro këtë verë, dhe e paguajnë atë rreth 30 milionë euro për sezon, përcjell Express.Besohet se ky ndryshim strategjia ka ndodhur pas largimit të menaxherit të përgjithshëm, Giusepe Marotta, i cili kishte qenë kundër idesë së shpenzimit të shumave të mëdha të parave për të transferuar lojtarë.Presidenti i Juventusit, Andrea Agnelli, kishte thënë në një intervistë se qëllimi i klubit ishte që super yllin e ardhshëm ta transferonin në moshë më të re se Ronaldo, dhe tani Tuttosport raporton se kjo deklaratë ishte e drejtuar ndaj Mbappes dhe Po..

Read More »

Një pjesë e partisë në pushtet do t’i bashkohen protestës së VV-së

Dega e AKR-së në Mitrovicë dhe në Vushtrri do të marrin pjesë në protestën e Vetëvendosjes që pritet të mbahet nesër në Prishtinë.Kryesuesi i Kuvendit Komunal të Vushtrrisë, Nasuf Aliu, përmes një postimi në Facebook, ka konfirmuar se së bashku me kryetarin e Mitrovicës, Agim Bahtirin, do të marrin pjesë në protestë.Ky është postimi i tij në Facebook:Po, protestës së nesërme!Bazuar në shumë zhvillime politike në nivel shteti dhe të interesit të përgjithshëm, protestës së nesërme i bashkohemi edhe ne.Serbia çka nuk mundi ta arrij me sundimin për 100 vite si dhe me gjenocidin në luftën e fundit, tanimë po përpiqet ta arrij përmes dialogut jokonstruktivë, po ashtu ndihmuar edhe nga moskordinimi i faktorit tonë politikë dhe kryeneqësia e presidentit Thaqi.Presidenti i Kosovës nuk arriti të na bind në iden e tij për korrigjim të kufirit, përkundrazi vazhdon të na e rrisë dyshimin se qasja e tij është rrezik për të ardhmen e vendit dhe tokës sonë.Askush nuk është kundër bashkan..

Read More »

Bashkohen nusja e Labit dhe e Medës, të dyja me fustana elegant e frizura, por ka një detaj

Lulja është bashkëshortja e këngëtarit të njohur Mehdin Pergjegjaj, i njohur për publikun si Meda.Ajo tashmë është e njohur për publikun dhe ka një numër të madh të ndjekësve, shkruan ORAinfo.Lulja është shumë aktive në rrjetet sociale ku bën postime të shumta dhe të ndryshme.Së fundmi ajo ka publikuar një foto bashkë me Qëndresën e Labit.Të dyja po duket shumë bukur, por ajo që bie në sy është se Qëndresa ka dalur paksa nervoz në foto./ORAinfo/

Read More »

A po i bashkohen kosovarët ISIS-it?- Ja çfarë ka ndodhur

Me ftesë të ministrit të Brendshëm të Austrisë, Herbert Kickel, ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi po merr pjesë në konferencën ministrore e partnerëve të Ballkanit Perëndimor, që po mbahet në Vjenë me temë: “Siguria dhe Migracioni – Promovimi i Partneritetit dhe Pajtimit”, bëhet e ditur përmes një komunikate për media.Gashi gjatë dy ditëve të kësaj konference, do të diskutojë lidhur me interesin e përbashkët të vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe të Bashkimit Evropian, për t’iu përgjigjur problemeve që lidhen me sigurinë, qëndrueshmërinë dhe zhvillimin e të gjithë vendeve.“Siç e dimë të gjithë, në ditët tona, terrorizmi ndërkombëtar dhe ekstremizmi i dhunshëm fetar vazhdojnë të mbeten një nga kërcënimet kryesore të sigurisë, si në Ballkanin Perëndimor edhe në vendet e tjera të botës. Mjedisi ndërkombëtar i sigurisë është bërë më i paparashikueshëm dhe i mbushur me shumë sfida që shkojnë edhe shumë larg përtej Evropës”, tha Gashi.Ai theksoi se Qeveria e K..

Read More »

Seanca kundër “korrigjimit” të kufijve, AAK e Nisma i bashkohen opozitës

Dy subjekte politike të koalicionit qeverisës do t’i ndihmojnë opozitës që ta bëjë kuorumin në seancën e jashtëzakonshme, në të cilën synohet të nxirret një rezolutë që ia ndalon presidentit të shtetit ta negociojë me Serbinë tërësinë territoriale të Kosovës. Pjesëmarrjen në seancën e thirrur për 4 shtator e kanë konfirmuar në Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) dhe në Nismën Socialdemokrate (NSD).Iniciativën e ndërmarrë nga opozita një ditë më parë kryeparlamentari Kadri Veseli, i cili është edhe kryetar i subjektit kryesor në pushtet, Partisë Demokratike (PDK), e ka kualifikuar si veprim absurd dhe krejtësisht të panevojshëm dhe ka theksuar se institucionet “nuk bëhen pjesë e skenarëve të errët, kauzave të rrejshme dhe seancave që nxisin tensione dhe panik”, shkruan sot “Koha Ditore”.Por fjala e tij nuk ka mbërritur as tek partnerët me të cilët bashkëqeveris.Muharrem Nitaj, deputet i AAK-së, parti që drejtohet nga kryeministri Ramush Haradinaj, ia ka konfirmuar gazetës pjes..

Read More »

Seancën kundër “korrigjimit” të kufijve, AAK e Nisma i bashkohen opozitës

Dy subjekte politike të koalicionit qeverisës do t’i ndihmojnë opozitës që ta bëjë kuorumin në seancën e jashtëzakonshme, në të cilën synohet të nxirret një rezolutë që ia ndalon presidentit të shtetit ta negociojë me Serbinë tërësinë territoriale të Kosovës. Pjesëmarrjen në seancën e thirrur për 4 shtator e kanë konfirmuar në Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) dhe në Nismën Socialdemokrate (NSD).Iniciativën e ndërmarrë nga opozita një ditë më parë kryeparlamentari Kadri Veseli, i cili është edhe kryetar i subjektit kryesor në pushtet, Partisë Demokratike (PDK), e ka kualifikuar si veprim absurd dhe krejtësisht të panevojshëm dhe ka theksuar se institucionet “nuk bëhen pjesë e skenarëve të errët, kauzave të rrejshme dhe seancave që nxisin tensione dhe panik”, shkruan sot “Koha Ditore”.Por fjala e tij nuk ka mbërritur as tek partnerët me të cilët bashkëqeveris.Muharrem Nitaj, deputet i AAK-së, parti që drejtohet nga kryeministri Ramush Haradinaj, ia ka konfirmuar gazetës pjes..

Read More »

Shpend Ahmeti tregon nëse do t’i bashkohen Thaçit në dialogun e Brukselit

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi thotë se të gjitha partitë duhet t’i bashkohen atij në procesin e bisedimeve me qëllim që, sipas tij, ta marrin kreditin për normalizimin e raporteve me Serbinë.Por, kreu i PSD’së Shpend Ahmeti thotë se Thaçi ka për qëllim që të shpërndahet faji për këtë marrëveshje. Ai ka thënë se PSD nuk do t’ia japë mbështetjen Presidentit.Kryetari i PSD-së, Shpend Ahmeti, ka mohuar mundësinë qe partia e tij ta mbështesë Presidentin Thaçi për kryenegociator të bisedimeve me Serbinë, duke thënë se i gjithë ky proces është jo transparent dhe si i tillë nuk e ka përkrahjen e PSD’së.“Ne nuk kemi asnjë informatë se çka po ndodh. Në asnjë mënyrë nuk e kanë përkrahjen tonë në këtë proces jo transparent”, ka thënë Ahmeti.Ai gjithashtu ka thënë se nëse tashmë gjithçka është e vendosur, opozita nuk ka pse të shkojë në Bruksel vetëm sa për të bërë fotografi dhe për ta marrë përsipër fajin e marrëveshjes përfundimtare me Serbinë.“Nëse gjithçka është e vendosur, opozit..

Read More »

Bashkohen motrat! Nora vallëzon mbi karrige, por shikoni çfarë i bën Era

Nora Istrefi është ndër këngëtaret më të dashura për publikun tonë.Ajo është shumë aktive edhe në mbrëmje e koncerte të ndryshme, shkruan ORAinfo.Gjithashtu është shumë aktive edhe në rrjetet sociale, ku bën postime të shumta dhe nga më të ndryshme.Sot ajo ka publikuar një video ku shihet duke bërë një vallëzim provokativ mbi karrike, ndërsa Era është ajo që po ia bën videon.Duket se motrat po kalojnë kohë shumë të bukur së bashku./ORAinfo/

Read More »