Home / Tag Archives: marreveshje

Tag Archives: marreveshje

Vuçiq nuk pret që Serbia dhe Kosova të arrijnë marrëveshje

Kreu i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka thënë se është varrosur mundësinë për marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës. Vuçiq ka akuza për të gjithë në lidhje me çështjen e Kosovës. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se “të gjithë në regjion, si njerëzit në Serbi, Evropë dhe mbarë botën kanë …

Read More »

Lamtumirë Bayern! Ribery arrin marrëveshje me këtë skuadër

Franck Ribery është në prag të nënshkrimit për klubin në Katar Al-Sadd, raporton Kicker. 36-vjeçari do të largohet nga Allianz Arena këtë verë dhe tani do të bashkohet me ish-mesfushorin e Barcelonës dhe Spanjën Xavi në Katar,përcjell ORAinfo. Ribery ka shënuar katër gola në 21 paraqitje të Bundesligës për Bayern …

Read More »

Liverpool në prag të një marrëveshje ‘gjigante’

Duket se Liverpooli është në prag të një marrëveshje. Kontrata e Liverpool me ‘New Balance’ për fanellat është afër fundit. ‘Neë Balance’ kishte prodhuar fanellat e Liverpool që nga sezoni 2015/16 dhe partneriteti i tyre deri më tani kishte qenë i suksesshëm. Por, së fundmi raportohet se skuadra nga ‘Anfield’ …

Read More »

Tetë vjetë bisedime, ende nuk ka marrëveshje Kosovë-Serbi

Kosova dhe Serbia që tetë vite janë duke biseduar për të arritur një marrëveshje paqeje mes vete. Është bërë gati një dekadë prejse ka nisur procesi i dialogut Kosovë – Serbi, por ende nuk është arritur një marrëveshje, e cila do ta përmbyllte këtë proces. Përkundrazi, vlerësohet se mund të …

Read More »

Ambasadori O’Connell thotë se nëse nuk arrihet marrëveshje, Kosova do të ketë probleme

Ruairi O’Connell ka thënë se dy shtete duhet të arrijnë një marrëveshje finale. Ambasadori britanik në Kosovë, Ruairi O’Connelli, ka folur për bisedimet që po zhvillohen në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë. Ai ka thënë se dy shtete duhet të arrijnë një marrëveshje finale. “Raportet mes Kosovës dhe Serbisë duhet të ndreqën. Kjo është shumë e rëndësishme”, ka thënë Ruairi O’Connelli në emisionin Pressing me Leonard Kerqukin në T7. Ai ka thënë se nëse nuk arrihet ndonjë marrëveshje, Kosova do të ketë probleme. O’Connell ka folur edhe për idenë e shkëmbimit të territoreve të Kosovës. Ai thotë se janë të shqetësuar që është përmendur vazhdimisht ideja e ndryshimit të kufijve.

Read More »

Bayern Munchen arrin marrëveshje me yllin e madh

Bayern Munchen, është përforcuar me një lojtar. Bayern Munich duke filluar nga sezoni i ardhshëm pritet të ndërtojë një skuadër të frikshme. Pasi siguroi Benjamin Pavard nga Shtutgardi, klubi bavarez duket se ka mbyllur një tjetër marrëveshje. Lucas Hernadnez nga Korriku do të jetë një futbollist i “Die Roten”, të paktën këtë raporton e përditshmja e njohur gjermane “Bild”. Francezi aktualisht është pjesë e Atleticos së Madridit, klub ku u formua profesionalisht. Gjithnjë sipas “Bild”, në merkaton e verës operacioni do të mbyllet dhe Hernandez do të veshë fanellën e klubit më të titulluar në Gjermani. Ndërkohë që Bajerni kërkon të konkretizojë edhe afrime të tjera, ku në listë janë Timo Ëerner i Leipzigut, talenti 19-vjeçar i Leverkusen Kai Havertz dhe 18-vjeçari i Chelsea-t Callum Hudson-Obi.

Read More »

Hoti i kundërpërgjigjet Shalës: Po e arsyeton një marrëveshje të balancuar me Serbinë

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së Avdullah Hoti ka reaguar ndaj deklaratave të Blerim Shalës i cili tha se duhet të arrihet një marrëveshje finale në mes të Kosovës dhe Serbisë. Hotit ka thënë se njerëzit që paguhen nga taksat e qytetarëve po promovojnë idenë e Thaçit për copëtimin e Kosovës. Sipas tij, Shala po e arsyeton me pasion një marrëveshje të balancuar me Serbinë. “Eshte e tmerrshme qe i gjithe ekipi i zyres se Presidentit, qe paguhen me taksat e qytetareve te Republikes se Kosoves, jane angazhuar per te arsyetuar idene e shefit te tyre per copetimin e shtetit te Kosoves. Sonte njeri prej tyre, qe kane qene pjese e te gjitha etapave te shtetndertimit te Kosoves, e arsyeton me pasion nje marreveshje te balancuar me Serbine, ku Serbia duhet te marre dicka. Per keqardhje”, ka shkruar Hoti në Facebook. /ORAinfo/

Read More »

Putin mbështet çdo marrëveshje Kosovë-Serbi që është në interes të popullit serb

Pozicioni i Rusisë në çështjen Kosovë-Serbi, është i pandryshueshëm. Këtë e ka thënë zëdhënsja e Ministrisë së Jashtme, Maria Zaharova. E pyetur nëse e mbështesin idenë e korrigjimi të kufijve, ajo ka thënë që Rusia mbështet çdo marrëveshje që është në interes të qytetarëve serb, dhe që është e bazuar në ligjin ndërkombëtar në përputhje të plotë me ligjet e Serbisë, shkruan ‘blic’, trasnmeton Gazeta Express. “Qëndrimi është i pandryshuar. Jo vetëm konsistent por edhe logjik, dhe kjo logjikë është shumë e thjeshtë. Zgjidhja e kësaj çështje duhet t’i përshtatet interesit të popullit serb. Marrëveshja d uhet të jetë e bazuar në ligjin ndërkombëtar dhe në një linjë me ligjet e brendshme të Serbisë”, ka thënë Zaharova. Ajo ka thënë se qëndrimi i Rusisë është i bazuar në disa komponentë, dhe është i bazuar në një çasje të qartë për zgjidhjen e këtij problemi

Read More »