Erdogan ka një plan të fshehtë/ Turqia tenton të rindezë sërish tensionet me Greqinë

Turqia ka ndërmend të rindezë sërish tensionet me Greqinë fqinje. Pas deklaratave të ashpra të Presidentit…

OBSH: Ranë me 17% rastet me Covid, ekspertët të shqetësuar për variantet e reja

OBSH njoftoi se ka një rënie me 17% të rasteve të reja me Covid në mbarë…

Nesër fillojnë negociatat Turqi-Greqi, delegacionet takohen në Stamboll

Turqia dhe Greqia nesër ulen në takimin e parë të negociatave në Stamboll. Dy delegacionet të…

Turqia paralajmëron BE-në: Asnjë rezultat nuk mund të arrihet me gjuhën e sanksioneve

Turqia kërkoi nga Bashkimi Evropian që të tregojë “rezultate të prekshme” për të rregulluar tensionet në…

Greqi-Turqi ‘takohen’ në Stamboll më 25 janar, e konfirmon ministria e Jashtme greke

Greqia dhe Turqia do të takohen në Stamboll më 25 janar. Lajmin e ka dhënë Ministria…

Tensioni i ashpër në Mesdhe, Turqia i bën thirrje Greqisë për bisedime: Duhet të zgjidhet përmes negociatave!

Turqia i ka përsëritur Greqisë thirrjen e saj për të zgjidhur mosmarrëveshjet midis dy vendeve në…

Akuzat ndaj Greqisë për nisjen e angazhimeve në Mesdhe/ Diplomacia fqinje i përgjigjet Turqisë: Ndaloni veprimet e paligjshme dhe provokuese!

Burimet diplomatike greke iu përgjigjën sot një deklarate të Ministrisë së Jashtme Turke, e cila akuzoi…

Konflikti për gazin, Erdogan: Sanksione nga samiti i BE-së?! S’është shqetësimi i Turqisë. Greqia ikën gjithmonë nga tryeza

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në lidhje me mundësinë për ndonjë sanksion ndaj Turqisë në…

Karantinohet ministri i jashtëm grek Nikos Dendias, ra në kontakt me një të infektuar me COVID-19, anulon takimin me homologun egjiptian

Ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias është karantinuar në pritje të testimit për COVID-19, Dendias ra…

Vijojnë tensionet në Mesdheun Lindor, Turqia nuk ndalet, njofton kërkime dhe në jug të Kretës

Turqia do të vijojë kërkimet në Mesdheun Lindor, kësaj radhe në jug të Kretës. Duket se…

Erë lufte në Mesdheun Lindor, Turqia i afrohet ‘vijës së kuqe’, Greqia ngre ‘murin’ mbrojtës

Lufta në Mesdheun Lindor duket më afër se kurrë teksa Turqia po vijon kërkimet kësaj radhë…

Erdogan vijon me deklaratat kërcënuese: Greqisë do i japim përgjigjen që meriton

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka paralajmëruar dhe kërcënuar Greqinë se do i japë përgjigjen…