Home / Tag Archives: ministri (page 5)

Tag Archives: ministri

Ministri Bytyqi premton mbështetje në krijimin e Shkollës Kombëtare të Baletit

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi sot ka pritur në takim drejtorin e Baletit Kombëtar të Kosovës, Ahmet Brahimaj. Në këtë takim ata kanë biseduar rreth aktiviteteve artistike të Trupës së Baletit, si dhe mundësitë e themelimit të Shkollës Kombëtare të Baletit në Kosovë. “Me drejtorin Brahimaj e vlerësuam të nevojshme themelimin e kësaj shkolle, në mënyrë që të krijohen kuadro të reja për këtë degë të artit skenik në Kosovë”, ka shkruar ministri në llogarinë e tij në Facebook. “Shpreha gatishmërinë që të mbështes këtë nismë, ndërsa e theksova si të nevojshme që parapraktisht, në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës të themelojmë një grup ekspertësh profesionalë për të vlerësuar mundësitë e themelimit të kësaj shkolle 8 vjeçare”, ka shkruar Bytyri. /ORAinfo/

Read More »

Kosova bëhet me Ministri të Mbrojtjes

Kosova nga tash është bërë edhe me Ministri të Mbrojtjes. Në Kuvendin e Kosovës është votuar në lexim të dytë projektligjin për transformimin e Ministrisë së FSK-së në Ministri të Mbrojtjes. Me 106 vota pro dhe asnjë kundër dhe nje abstenim është votuar projektligji për Ministrinë e Mbrojtjes. Ky është projektligji i parë nga pakoja e projektligjeve që e bëjnë Kosovën me ushtri. Tri projektligjet për transformimin e FSK’së në ushtri kanë kaluar në lexim të parë në Kuvend gjatë muajit tetor. Ndërsa sot ato u votuan me rekomandimet shtesë nga Komisioni për Punë të Brendshme dhe Siguri. Në këtë projektligj janë prezantuar 11 amandamente, të cilat janë votuar secili veçmas në Kuvend.

Read More »

A do të mbahet mësimi të premten? Përgjigjet ministri Bytyqi

Nesër do të miratohet formimi i Ushtrisë së Kosovës, por kjo gjë nuk do të ndikojë aspak për vazhdimin e procesit mësimor në mënyrë të rregullt. Nesër të gjitha shkollat do të mbahet mësim të rregullt. Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi ka thënë se nesër, (e premte), do të mbahet mësim i rregullt në të gjitha institucionet arsimore në Kosovë. Përkundër që sot është raportuar në medie që për shkak të formimit të Ushtrisë së Kosovës, nuk do të mbahet mësim, ministri Bytyqi ka deklaruar për Telegrafin se MASHT, nuk ka marrë asnjë vendim që të premten të mos mbahet mësimi. “Nuk kemi marrë asnjë vendim të tillë”, ka thënë Bytyq.

Read More »

Ministri sllovak nuk e mbështetë formimin e ushtrisë, reagon Hoxhaj

Transformimi i FSK-së në Forcat e Armatosura,është duke i penguar disa shtetve. Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka reaguar ndaj qëndrimeve të shteteve mosnjohëse të BE-së lidhur me transformimin e FSK-së në Forcat e Armatosura. Në një postim në Twitter ka thënë se shqetësimi kryesor i këtyre vendeve duhet të jetë njohja e Kosovës dhe jo vendimmarrja e një shteti sovran sikurse është Kosova. “Shtetet anëtare të BE-së që janë duke vonuar padrejtësisht njohjen e pavarësisë së Kosovës janë duke kontribuar në destabilizim të rajonit. Ato nuk duhet të brengosen me punët dhe vendimet e brendshme të Kosovës. Mosnjohja është problemi, jo ushtrimi i sovranitetit nga ana e Kosovës”, ka shkruar Hoxhaj në Twitter. Reagimi i zëvendëskryeministrit, njëherësh zëvendëskryetar i PDK-së erdhi pas deklaratave të forta të ministrit të Jashtëm të Sllovakisë, Miroslav Lajçak, i cili deklaroi se Kosova nuk e ka mbështetjen e aleatëve për formimin e ushtrisë. “Pozicioni i BE-së është i qart..

Read More »

‘Java kundër korrupsionit’, ministri Bytyqi diskuton me nxënësit e shkollave të mesme

Në kuadër të “Javës kundër korrupsionit 2018″, Mministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi ka marrë pjesë në diskutimin me nxënësit e shkollave të mesme. Gjatë diskutimit, ministri Bytyqi ka thënë se institucionet shtetërore, veçanërisht të rinjtë, luftimin e korrupsionit duhet ta kenë përditshmëri, pasi sipas tij dihen dëmet që i shkakton kjo dukuri një vendi, të rinjve dhe qytetarëve në përgjithësi, përcjell ORAinfo. Në një postim në faqen e tij zyrtare në Facebook, ministri Bytyqi ka shkruar se duhet të pranohet që dukuria e korrupsionit ekziston në vendin tonë, duket theksuar se duhet të gjendet mënyra si të luftohet kjo dukuri. Me poshtë e gjeni të plotë postimin e ministrit Bytyqi: Bashkë me shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë, znj. Nataliya Apostolova, ambasadoren e Holandës në Kosovë, znj. Gerrie QWillems, përfaqësuesin e Ambasadës Italiane në Kosovë, z. Matteo Corradini dhe drejtorin e Agjencisë Kundër Korrupsionit, z. Shaip Havolli, diskutuam me nxënësit e shkollave të mesme në..

Read More »

Ministri Tahiri flet për të akuzuarit nga Gjykata Speciale

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka thënë se nuk e di se kush janë të akuzuarit e Gjykatës Speciale. Ai ka bërë të ditur se nuk është njoftuar në lidhje me ftesat për intervistim të të akuzuarve dhe dëshmitarëve potenciale nga Gjykata Speciale. Sipas Tahirit, nuk është obligim i kësaj gjykate që ta njoftojë Ministrin e Drejtësisë në lidhje me intervistimet. “Nuk kam pritë, nuk jam informuar e as nuk pres të informohem për punën e tyre. Nuk është punë e Ministrit të Drejtësisë që të informohet nga prokurorët në Kosovë e as ndonjë prokuror me mandat tjetër. Gjykata Speciale i kanë partner policinë, gjyqësorin dhe mua në kuadër të kompetencave qe i kemi. Ata janë prokuror me një mandat të caktuar dhe nuk pres si ministër, si person politik, të njoftohem se kush do të intervistohet, qoftë në cilësinë e dëshmitarit qoftë si i akuzuar”, ka deklaruar ai në Klan Kosova. Ministri Tahiri bëri të ditur se deri më tani nuk ka pranuar ndonjë kërkesë për ekstradim të dikujt që lidhet me kr..

Read More »

Alarmon ministri serb: Këmbimi Serbi-Kosovë ka rënë 0 milion

Ministri i Tregtisë, Turizmit dhe i Telekomunikacionit në Qeverinë e Serbisë, Rasim Lajiq, ka thënë se nga 40 milionë euro, këmbimi Serbi-Kosovë ka rënë në zero milion. Lajiq, ka thënë se qëllimi i masave që Kosova i ka ndërmarrë ndaj Serbisë është ta vërë pikën në Marrëveshjen e Brukselit dhe ta përmirësojë procesin e vet negociues, transmeton Koha net. Ai, njofton agjencia serbe e lajmeve Beta, ka thënë se nuk mund t’i komentojë masat e paralajmëruara të Kosovës siç janë ndalim i përdorimit të dinarit dhe i tabelave serbe si dhe moslejimi i hyrjes në Kosovë të ministrave nga Serbia duke shtuar se ato masa ende nuk janë miratuar, porse, masat e deritashme, sipas tij, janë aq radikale sa që ato kanë ndërprerë krejtësisht tregtinë me Serbinë. “Këmbim i mujor i mallrave ndërmjet Serbisë Kosovës me vlerë rreth 40 milionë tash ka rënë pothuaj në 0 milion euro”, ka thënë ai.

Read More »

Ministri Bytyqi mori pjesë në Komisionin Parlamentar, miratohet Projektligji për Arsimin e Lartë

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ka marrë pjesë në mbledhjen e Komisionit Parlamentar për Arsim, ku u shqyrtua në parim Projektligji për Arsimin e Lartë në Kosovë. Ky Projektligj është miratuar nga anëtarët e Komisionit me shumicë votash. Më poshtë mund të lexoni postimin e ministrit Bytyqit Sot, kam marrë pjesë në mbledhjen e Komisionit Parlamentar për Arsim, ku u shqyrtua në parim Projektligji për Arsimin e Lartë në Kosovë, i cili me një abstenim u miratua për dërgim në lexim të parë në Parlamentin e Kosovës. Gjatë fjalës time në këtë mbledhje, theksova se Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka ngritur një grup të punës për rishikimin, përkatësisht hartimin e Projektligjit për Arsimin e Lartë dhe ka bërë një punë të mirë në identifikimin e shumë çështjeve, të cilat kanë pasur nevojë të ndryshohen dhe kanë pësuar ndryshime. Qëllimet kryesore të ndryshimeve kanë të bëjnë me modernizimin dhe mënyrën e qeverisjes brenda institucioneve të arsi..

Read More »

Ministri Shala tregon se kur mund të hiqet taksa prej 100% për produktet serbe

Taksa prej 100% e vendosur nga Qeveria e Kosovës, për produktet serbe, u prit me reagime të ndryshme. Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka thënë se Kosova nuk do ta heq taksën prej 100 për qind për mallrat e Serbisë e Bosnjës derisa këto vende nuk e respektojnë Kosovën si shtet. Vendimi i Qeverisë së Kosovës për taksë 100 për qind ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës, si dhe bllokimi i rrugës Prishtinë – Shkup për qarkullimin e mjeteve dhe mallrave, ka bërë që eksportet nga Shqipëria drejt Kosovës për muajin nëntor të rriten më shumë se 40 për qind. Por një premtim i rrallë ka ardhur sot nga ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, duke thënë se taksa ndaj Serbisë do të rritet, nga 100 për qind ajo do të shkojë në 1000 për qind. Po ashtu ai ka thënë se Serbia dhe Bosnja duhet ta respektojnë Kosovën si shteti i pavarur dhe sovran nëse dëshirojnë që të bëjnë tregti në vendin tonë. “Serbia dhe Bosnja duhet ta trajtojnë Kosovën si Republikë nëse dëshirojnë t..

Read More »

Ministri Bytyqi merr pjesë në përurimin e stadiumit në Malishevë

Sot është përuruar stadium i qytetit ‘Liman Gagaj’ në Malishevë. Në përurimin e stadiumit ka marrë pjesë edhe ministri i Arsimti, Shyqiri Bytyçi. Me poshtë e gjeni postimin e ministrit Bytyqi: Në Malishevë, në përurimin e stadiumit të qytetit “Liman Gegaj”. Një mundësi e mirë për të rinjtë e qytetit të Malishevës, për sportistët, dashamirët e futbollit dhe jo vetëm, por mbi të gjitha për tifozët “Çelikët”, që në çdo moment kanë mbështetur klubet sportive të Malishevës. Urime dashamirë të sportit në Malishevë!

Read More »