Home / Tag Archives: persona

Tag Archives: persona

Zgjedhjet në veri, ja sa persona kanë të drejtë vote

58 520 perona kanë të drejtë votë në zgjedhjet që do të mbahen në veri. Valmira Selmani, u.d detyre e Zyrës për Regjistrim dhe Certifikim të Partive Politike, tha se të drejtë vote në Mitrovicën veriore kanë 22 242 persona; në Leposaviq 18 390 persona në Zveçan 9.276 persona dhe …

Read More »

Goditje e qëllimshme me veturë, dy persona të vdekur dhe shumë të lënduar

Një ngjarje mjaftë e rëndë ka ndodhur në Neë Orleans në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Dy persona kanë humbur jetën dhe gjashtë të tjerë janë lënduar pasi u goditën nga një veturë në një rrugë të ngarkuar. Policia e ka kapur një person lidhur me këtë ngjarje, i cili ndodhi rreth orës 20 sipas kohës lokale. “E kemi kapur menjëherë personin e dyshuar sepse qytetarët e kanë ndalur atë duke u përpjekur ta ndihmojnë. Ata kanë menduar se ai thjesht është përfshirë në një aksident të paqëllimshëm”, tha një zyrtar policor. Një dëshmitar ka thënë se e ka parë një veturë sportive që i ka goditur disa persona. Sipas tij, vozitësi i kësaj veture ka filluar të vrapojë, por më pas është shtrirë në tokë dhe ka mbetur pa vetëdije. Raportohet se ata që kanë humbur jetën në këtë incident janë një burrë dhe një grua të moshës rreth 30-vjeçare. Ndërkaq, personat e plagosur janë të moshës 28 deri 65-vjeçare. Tre persona që janë dërguar në spital ndodhen në gjendje të rëndë.

Read More »

16 persona kanë humbur jetën për dy muaj në aksidente

Aksidente të mëdha në komunikacion. Parregullsitë në komunikacion që shkaktojnë aksidentet po marrin jetën e shumë qytetarëve në Kosovë. Viti 2018, ishte viti ku në aksidente në komunikacion humben jetën saktësisht 124 persona, shkruan lajmi.net. Ndërsa masat e rrepta të hartuara nga Policia e Kosovës për shkelësit e rregullave në komunikacion nuk po kryejnë punë dy mujorin e parë të vitit 2019. Përgjatë këtyre dy muajve, në komunikacion kanë humbu jetën 16 persona, duke përfshirë edhe 2 persona që u goditën nga treni. Në muajin janar të vitit 2018, kishte 4 aksidente fatale me 6 persona, derisa në janarin e vitit 2019, kanë ndodhur 7 aksidente me fatalitet nga të cilat 7 persona kanë humbur jetën. Po në këtë muaj kanë ndodhur 348 aksidente me lëndime, nga të cilat kanë përfunduar të lënduar 654 persona. Numri total i aksidenteve, duke përfshirë edhe ato me dëme materiale shkon në 1172, ndërsa janë shqiptuar saktësisht 29422 gjoba në komunikacion. Edhe muaji shkurt është përcjel..

Read More »

Lajmi i fundit: Humbin jetën pesë persona nga një zjarr i madh

Pesë persona të vdekur nga një zjarr në Gjermani. Ende nuk dihet shkaku i shpërthimit të zjarrit ndërsa në mesin e të vdekurve janë një grua dhe 4 fëmijë Të paktën 5 persona humbën jetën nga shpërthimi i zjarrit në një ndërtesë në qytetin Nuremberg të Gjermanisë Policia thotë se zjarri shpërtheu në një ndërtesë të vogël banimi. Ata konfirmuan se 5 persona e kanë humbur jetën, përfshirë një grua dhe 4 fëmijë. Katër persona të tjerë u shtruan në spital. Arsyeja e shpërthimit të zjarrit ende nuk dihet.

Read More »

Përplasen dy trena, tre persona humbin jetën

Tre persona kanë humbur jetën pas përplasjes së dy trenave me një veturë. Një stacion treni në Shtetet e Bashkuara të Amerikës u shndërrua në skenë kaotike në orët e vona të së martës pasi dy trena që po lëviznin në drejtime të kundërta e përplasën një veturë që ishte duke kaluar mbi binarë. Në këtë aksident humbën jetën tre persona. Aksidenti ndodhi afër stacionit “Westbury”, i cili ndodhet rreth 50 kilometra në lindje të Manhattanit. Raportohet se në këtë aksident ka shpërthyer edhe zjarri, duke i tmerruar udhëtarët që po përpiqeshin të dilnin nga trenat. Tre personat e vdekur ndodheshin në veturë, ndërsa shtatë njerëz tjerë janë lënduar. Vetura u godit fillimisht nga një tren që vinte nga lindja, i cili ishte duke dalë nga stacioni. Më pas, një tren që ishte duke ardhur nga perëndimi e goditi veturën në anën tjetër, duke dalë nga binarët dhe duke e goditur platformën e betonit. Besohet se në këta dy trena ndodheshin rreth 900 udhëtarë. Disa prej tyre e kanë përshkruar momentin ..

Read More »

Shifra alarmante: Për dy muaj 11 persona humbën jetën në aksidente trafiku

Përgjaken rrugët e Kosovës, për dy muaj 11 persona vdiqën në aksidente trafiku. Edhe këtë fillimvit në Kosovë ka pasur viktima të shpeshta të aksidenteve rrugore në Kosovë. Vetëm për shtatë javë të këtij viti 11 persona kanë humbur jetën, kurse 650 persona kanë marrë lëndime. Jeton Rexhepi nga Policia e Kosovës tha se numri i të vdekurve në aksidente është i njëjtë me vitin e kaluar. Sipas tij, ka rënie të numrit të aksidenteve. “Policia e Kosovës në mënyrë permanente bën analiza për aksidentet. Ne kemi marrë një sërë masash për të parandaluar aksidentet, vetëm në vitin e kaluar kemi pasur 4 projekte për vetëdijesim dhe parandalim të aksidenteve. Ne kemi patrulluar edhe me vetura civile”, tha Rexhepi sot në televizionin publik. Ai bëri me dije se Policia ka bërë kontrolle edhe me dron. Kurse Fejzullah Mustafa nga Këshilli i Sigurisë së Trafikut Rrugor në Ministrinë e Infrastrukturës, tha se janë duke punuar që të rritet kontrolli teknik i automjeteve. Sipas tij edhe për ritestim t..

Read More »

22 persona të shtrirë në Infektivë, a ka raste me Gripin e Derrit?

Në infektivë janë duke u trajtuar 22 raste me grip. 22 persona janë duke u trajtuar nga gripi sezonal, ndërsa njëri prej tyre është në gjendje të rëndë në Klinikën Infektive të QKUK-së. I njëjti është në gjendje të rëndë dhe po trajtohet në kuadër të mjekimit intensiv të klinikës, kështu ka thënë për lajmi.net Hamdi Ramadani, drejtori i Klinikës Infektive. “Neve në Klinikën infektive kemi pranuar një mori rasteve me tablo klinike të Influencës ose gripit sezonal. Janë duke u trajtuar 22 raste me këto simptome dhe shenja si dhe analiza laboratorike pozitive në drejtim të gripit. Edhe të dhënat virologjike në pjesën dërmuese kanë treguar ose verifiukuar inekci A ose Virusin A H , të influencës ose gripit sezonal. Ecuria e këtyre rasteve është në përmirësim ndërsa një i sëmurë është në gjendje të rëndë dhe po trajtohet në kuadër të mjekimit intensiv të klinikës”, ka thënë Ramadani. Ramadani po ashtu ka njoftuar se gjatë muajit janar dhe shkurt të këtij viti, për trajtim në këtë klinik..

Read More »

9 persona humbën jetën nga gripi sezonal, ja ҫfarë thonë institucionet e Kosovës

Nga 1 tetori 2018 deri më sot, në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKSHP) janë raportuar gjithsej 29.938 raste të dyshimta në grip (ILI), 4.719 raste ARI (Infeksion Respirator Akut) dhe 43 raste SARI (Infeksion i Rëndë Respirator Akut). Rastet raportohen nga të gjitha komunat e Kosovës. IKSHP thotë se numër më i madh i rasteve raportohet nga komuna e Prishtinës, Prizrenit dhe Ferizajit por asnjëra akoma nuk e kalon pragun epidemik. Gjatë javës së 7-të (11.02.2019-17.02.2019) janë raportuar 3.116 raste ILI, 285 raste ARI dhe 9 raste SARI. “Gripi sezonal në vend ka aktivitet me intensitet të mesëm me tendencë rritje në javët në vijim. Trendi i rritjes është më i ulët se vitin e kaluar. Në laboratorin e Qendrës kombëtare të gripit-IKSHPK deri më 22 shkurt 2019 janë testuar gjithsej 632 mostra të dyshimta në Influencë dhe prej tyre 223 raste rezultojnë pozitive në Influencën tip A (pozitiviteti 32.3 %). Sipas subtipit 161 mostra Influencë A e pasubtipizuar dhe 62 mostra rezu..

Read More »

Tre persona humbën jetën në Zhur, arrestohet shoferi i kamionetës

Sot në një aksident tragjik në rrugën Prizren-Zhur humbën jetën tre persona. Një aksident tragjik ka ndodhur ditën e sotme në rrugën Prizren-Zhur. Tre personata janë të familjes Sopa nga Zhuri, Babai (1969) dhe dy djemtë (1994) dhe (1996). Shoferi i kamionetës nuk ka marrë lëndime dhe me urdhër të Prokurorit është dërguar në mbajtje. “Nuk do dëshiroja asnjëherë që në rrugët e republikës së Kosovës të shihja kësi skena tragjike. Fatkeqësisht kemi tre vikimta nga ky aksident, hetuesit janë duke ndërmarr të gjitha veprimet me qëllim të zbardhjes së shkaqeve që erdhën deri te ky aksident”, ka thënë Gashi në një prononcim

Read More »