Home / Tag Archives: qeveria

Tag Archives: qeveria

Më këtë ligj përgjysmohet Qeveria

Republika e Kosovës ka qeverinë me të madhe në Evropë. Qeveria e Kosovës është një prej qeverive më të mëdha në Evropë pasi përbëhet nga gjithsejtë 21 ministra, 5 zëvendëskryeministra si dhe rreth 80 zëvendësministra. Por numri i ministrave dhe zëvendësve të tyre pritet të ulet, në rast se Qeveria …

Read More »

Haziri thotë se taksa do të pezullohet dhe se Qeveria do të bie

Çështja e taksës kundër Serbisë, vazhdon që edhe më tutje të sjell debate të ashpra. Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka thënë se Qeveria e Kosovës do të bie së bashku me taksën e vendosur ndaj produkteve serbe. Haziri ka thënë se ka një marrëdhënie të tensionuar në mes qeverisë, BE-së dhe SHBA-ve. Ai ka theksuar se si parti opozitare nuk janë pyetur kur është vendosur taksa duke shtuar se kanë dal shumë sponsorë të kësaj tarife. “Në fakt, kemi një marrëdhënie të tensionuar ndërmjet Qeverisë së Kosovës edhe me BE-në, edhe me NATO-n, dhe tash po shkon në drejtim të tensionimit të raporteve edhe me Qeverinë e SHBA-së. Për shkak të tarifës e cila po lexohet si kushtëzim në dialogun Kosovë-Serbi. Që në fakt është bërë si kundërmasë e ofensivës diplomatike serbe kundër Republikës së Kosovës në arenën ndërkombëtare. Neve si parti opozitare nuk na kanë pyetur kur e kanë vendosur taksën. Kanë dalë shumë sponsorë të kësaj tarife. Tashmë, po e them me cinizëm, se ka mbetur një gazetar de f..

Read More »

Hoti: Qeveria po ju thotë qytetarëve konsumoni duhan vendor se është më pak i dëmshëm

Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti ka thënë se me vendimin për akcizën, Qeveria po ju thotë qytetarëve konsumoni duhan vendor se është më pak i dëmshëm. Hoti ka reaguar lidhur me vendimin e Qeverisë për uljen e akcizës në duhanin që prodhohet në Kosovë. Hoti ka thënë se me këtë vendim Qeveria po ju thotë qytetarëve konsumoni duhan vendor se është më pak i dëmshëm. Derisa ka përmendur edhe kompaninë e Gazmend Abrashit, si të vetmen që merret me prodhimin e duhanit. Përmes një postimi, se qëllimi i akcizës dekurajimi i konsumit të mallrave që dëmtojnë shëndetin, dhe se nëse Qeveria do që t’i mbështesë prodhimet vendore, atëherë duhet t’i subvencionojë bujqit që prodhojnë duhanin. Për këtë arsye ka thënë se “Qeveria Mustafa dy herë radhazi e ka rritur akcizën në duhan për të dekurajuar konsumin, me qëllim të mbrojtjes së shëndetit, si dhe për të barazuar akcizën në Kosovë me vendet e rajonit.” Derisa e ka përmendur edhe kompaninë prodhuese të duhanit në vend, që është në bashkëpronësi t..

Read More »

Pas shtrirjes në spital Haradinaj e telefonon Kurtin, i ofron ndihmë nga Qeveria

Albin Kurit sot është shtrirë në spital pasi ka pasur një shqetësim shëndetësor. Kryeministri i Republikës, Ramush Haradinaj ka telefonuar sot liderin e Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti, pasi ky i fundit është shtrirë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. “I kam telefonuar Albinit, i kam ofruar si qeveri për përkrahje dhe kujdes. Jam dëgjuar edhe me Liburnin. Shpresojë se s’ka ndonjë kiamet, por si qeveri i shfrytëzoj me i uru shërim të shpejtë”, është shprehur ai. Ndryshe, Kurti është shtrirë në QKUK përkatësisht në klinikën infektive për shkak të një infeksioni gripal, ka njoftuar ish -drejtori i Shëndetësisë në komunën e Prishtinës, Arben Vitia. Vitia thotë se gjendja e Kurtit tashmë është stabile. “Të dashur miq, meqenëse shumë prej jush po thërrisni në telefon për të pyetur, po ju njoftoj këtu, Albini sot në mëngjes herët ka patur një shqetësim shëndetësor, për shkak të një infeksioni gripal. Falë përkujdesjes së mjekëve në emergjencë dhe klinikës infektive në QKUK,..

Read More »

Mbi gjysmë milion euro Qeveria ndan për ndërtimin e ndërtesës përcjellëse të AKI-së

Për ndërtimin e ndërtesës përcjellëse të AKI-së, Qeveria jep 600 mijë euro. Qeveria e Kosovës ka paraparë që këtë vit të investojë 150 mijë euro në kompleksin e ri qeveritar në Hajvali. Ndërsa, për ndërtimin e ndërtesës përcjellëse të AKI-së, do të investojë 600 mijë euro. Qeveria me të hyra të ATK-së, do të investojë edhe 500 mijë euro në ndërtimin e ndërtesës për zyrën e Presidencës. Kurse, për ndërtimin e objektit të ATK-Dogana në Prishtinë, nga të hyrat e ATK-së, është paraparë të investohen 800 mijë euro. Krejt këto janë paraparë në ligjin e buxhetit, i cili është miratuar në Kuvendin e Kosovës. Në Kompleksin Rilindja, vlerësimi i kompleksit Rilindja dhe renovimi i anekseve B,C dhe D, është paraparë një investim prej 10,754 euro. Ndërsa, për renovimin e objekteve qeveritare është paraparë të investohen 400 mijë euro. Në kuadër të investimeve nga niveli qendror, është paraparë një investim pre 160 mijë eurove në ndërtimin e objektit të Prokurorisë Themelore në Gjakovë, 250 m..

Read More »

A do të rrëzohet Qeveria Haradinaj për shkak të taksës ndaj Serbisë!?

Presione të mëdha e të shumta nga faktorë të ndryshëm po vijnë për Kryeministin e Kosovës, Ramush Haradinajn. Taksa e vendosur për mallrat serbe dhe boshnjake, ka ngritur dyshime se ajo mund të bëhet “mollë sherri” për rrëzimin e Qeverisë së drejtuar nga Haradinaj. Por një gjë të tillë e mohon nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ahmet Isufi. Ai për Ekonomia Online thotë se kryeministrit të vendit, nuk i është kërkuar të dorëhiqet nga posti i kreut të ekzekutivit, për shkak të taksës. Sipas tij, Qeveria le të rrëzohet nga 61 vota me anë të mocionit në Kuvend, nëse dikush mund të arrijë t’i sigurojë. “Jo, nuk është bërë një kërkesë e tillë nga askush. Por, atë ditë që i bëjnë 61 vota kushdo, mundet ta kërkojë mocionin e mosbesimit për Qeverinë dhe normalisht që kur i kanë votat as nuk na pyesin, e kryejnë punën”, tha Isufi. Numri dy i AAK-së, pohon se koalicioni qeverisës është duke funksionuar mirë. Sa i përket deklarimeve kundërthënëse të partnerëve të koalicionit, ..

Read More »