Home / MEDICINE / Kombinimi magjik me veti të panumërta shëndetësore: Mjaltë dhe ujë në stomak bosh!

Kombinimi magjik me veti të panumërta shëndetësore: Mjaltë dhe ujë në stomak bosh!

Kombinimi magjik me veti të panumërta shëndetësore: Mjaltë dhe ujë në stomak bosh!

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Mjalti, bashkë me limonin dhe disa përbërës tjerë shpeshherë u shtohen pijeve të ftohta e të nxehta për ta përmirësuar shijen dhe aromën.

Sidoqoftë, përveç se e pasurojnë shijen e një pije, këta përbërës gjithashtu ofrojnë edhe shumë vlera ushqyese, transmeton Telegrafi.

Uji është burimi i jetës, ndërkaq hidratimi në përditshmëri ka rëndësi vitale për ju dhe tërë trupin.

Sidoqoftë, kombinimi i ujit me mjaltë është kombinim shumë i fuqishëm që sjell mrekulli në shëndetin e përgjithshëm.

Mjalti njihet si një prej produkteve më të shëndetshme dhe më të përdorura për konsumim qysh prej kohërave të lashta. Mjalti ka efekte të shumta pozitive dhe veti shëruese.

Disa prej vetive të mjaltit janë:

– Produkti i përgatitur me mjaltë dhe ujë të nxehtë është mënyrë e mahnitshme për largimin e toksinave që shpijnë në sëmundje të ndryshme

– Mjalti organik është i mbushur me vitamina, minerale dhe enzima të cilat e mbrojnë trupin nga bakteret. Mjalti ka edhe veti antivirale, antiseptike dhe antibakteriale, e gjithashtu është antioksidues i fuqishëm që e ndihmon trupin t’i luftojë rrezatimet e lira

– Mjalti ndihmon në zvogëlimin e rrezikut të alergjive

– Mjalti me ujë ka efekt shërues në fyt, e zvogëlon acarimin dhe tharjen që janë shkaktarët kryesorë të kollit

– Për shkak të përbërësve që ka, mjalti jua rritë edhe energjinë

– Mjalti është shumë i mirë për largimin e baktereve dhe për rigjenerimin e florës së zorrëve

– Mjalti është i mirë edhe për procesin e humbjes së peshës

Si të përgatitet kombinimi ujë dhe mjaltë

Përgatitja e kësaj pije magjike është shumë e lehtë. Mjafton ta shtoni një lugë çaji mjaltë në një gotë me ujë.

Ju gjithashtu mund ta shtrydhni edhe pak limon në gotë në mënyrë që ta keni një armë edhe më të fortë parandaluese të sëmundjeve.

Për rezultatet më të mira, këtë pije të përgatitur e konsumoni në mëngjes kur e keni stomakun bosh dhe para se të shkoni të flini. /Telegrafi/

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com June 12, 2019 9:56 am ne link https://kosovatoday.com/?p=451346
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Kombinimi magjik me veti të panumërta shëndetësore: Mjaltë dhe ujë në stomak bosh! Kombinimi magjik me veti të panumërta shëndetësore: Mjaltë dhe ujë në stomak bosh!Rating: 4.8