Home / Tag Archives: demokratike

Tag Archives: demokratike

Lidhja Demokratike e Kosovës kërkon zgjedhje

Lidhja Demokratike e Kosovës është duke vazhduar me mbajtjen e e takimeve në degët e saj, ku sot zyrtarë të shumtë të kësaj partie kanë qëndruar në komunën e Obiliqit.Është pikërisht sekretari i partisë, Ismet Beqiri, i cili ka thënë se strukturat e degës i kanë informuar për qëndrimet e LDK-së, për të gjitha çështjet aktuale politike dhe institucionale në vend.Sipas Beqirit vlerësimi i përgjithshëm është se duhet të mbahen zgjedhjet sa më shpejtë.Postimi i plotë:Takimi i radhës ishte sonte në Degën tonë në Obiliq, Strukturat e Degës i informuam për qëndrimet e LDK-së për të gjitha çështjet aktuale politike dhe Institucionale në vend. Vlerësimi i pergjithshëm është se jemi të gatshëm dhe sa më shpejtë duhet të mbahen zgjedhjet, në mënyrë që të ndalen këto dëme që po i bëhen shtetit nga ky koalicion i pakicës. Falenderoj Kryetarin e Degës z.Mehmet Krasniqi, Kryesinë e Degës, Kryetarët e Nëndegëve, aktivistë e veprimtar për punën e tyre.

Read More »

Është mbajtur tryeza e Rinisë Demokratike në Podujevë, ja cila ishte tema

Sot, Rinia Demokratike e Kosovës, dega në Podujevë ka mbajtur tryezë me temë, “Cilësia në Arsim dhe Sfidat e Rinisë në Tregun e Punës”, njofton Llapi.infoNë tryezën ku u debatua për këtë temë dhe reformave të arsimit duke u përshtatur tregut të punës, të pranishëm ishin, Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrjes, Besim Beqa, kryetari i Rinisë Demokratike, Donjet Bislimi, deputetët në Kuvendin e Kosovës: Safete Hadergjonaj, Mërgim Lushtaku dhe ish-deputetja, Selivie Halimi.Po ashtë në këtë debat kanë marrë pjesë edhe zv/ministri i MASHT-it, Azem Guri, Leonora Morina Boshnjaku-zv.ministre e MKRS-së dhe Arben Gecaj nga Instituti i PDK-së.

Read More »

Ҫfarë po ndodh, mblidhet Lidhja Demokratike e Kosovës

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është duke mbajtur mbledhjen e saj në një ambient në Prishtinë.Mbledhja po udhëhiqet nga Lideri, Isa Mustafa, pranë tij janë nënkryetarët e partisë, Lutfi Haziri, Agim Veliu dhe Haki Rugova.Po ashtu edhe Sekretari i Përgjithshëm i partisë, Ismet Beqiri si edhe anëtarë të tjerë.Takimi po zhvillohet i mbyllur për media. Nuk dihet se për çka saktësisht po diskutohet brenda takimit.Pas përfundimit të mbledhjes së Kryesisë së LDK pritet që të dalin me një qëndrim për opinionin.

Read More »

Rinia Demokratike me kamping në Shqiperi

Rinia Demokratike e Kosovës ka organizuar sërish për anetarët e vet një kamping në Shqiperi. Nw tw, mbi 100 te rinj të PDK-së kanë organizuar diskutime dhe ligjerata te ndryshme.Bashkë me ta kanë qendruar edhe dy edhe dy ministrat e PDK-së, Uran Ismaili dhe Abelard Tahiri.Përvec aktiviteteve të ndryshme edukative dhe sociale, ata do të vizitojnë edhe monumente të ndryshme historike të shqiptarëve. Kjo është hera e tretë që Rinia Demokratike organizon kamping veror. Kampingje te ndryshme edukative RDK organizon edhe në Kosovë.

Read More »

Ftesa e Veselit për dialog, përgjigjet Lidhja Demokratike e Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka ftuar udhëheqësit e partive politike parlamentare në një takim të përbashkët me qëllim të arritjes së konsensusit nacional për fazën e dialogut Kosovë-Serbi. Mirëpo, nuk dihet ende se a to t’i përgjigjen pozitivisht ftesës së Veselit subjektet opozitare në vend.Lidhur me këtë, Indeksonline ka kontaktuar deputetin e partisë më të madhe opozitare (LDK), Ismet Beqirin për të mësuar qëndrimin e tyre rreth kësaj çështje.Ai ka thënë se tani nuk kanë qëndrim zyrtarë të partisë, por me shumë gjasë përgjigja sipas tij, do të jetë negative.“Nuk kemi ende qëndrim për ftesën por mendoj qe nuk duhet te shkojmë dhe nuk kemi pse te shkojmë sa për te thënë qëndrimin e LDK-së, personalisht e konsideroj të pa nevojshme, sepse qëndrimi ynë është i njohur publikisht dhe po e themi vazhdimisht. Mendoj qe përgjigja jonë do të jetë negative”, ka thënë Beqiri.Më tutje, Sekretari i Përgjithshëm i LDK-së shprehet i bindur se nuk ka asgjë nga takimi në fjal..

Read More »