Home / Tag Archives: ministri (page 5)

Tag Archives: ministri

Ministri Tahiri e kundërshton vendimin selektiv për taksën

Ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri ka kundërshtuar sot një propozim të Qeverisë, përmes së cilit ekzekutivi lejonte hyrjen e mallrave nga Serbia dhe Bosnja, mallra që janë në Doganën e Kosovës. I pari i Drejtësisë në ekzekutivin e vendit, ka sqaruar më pas në rrjetin social Facebook, se propozimi për ndryshimin e regjimit të taksës 100 % për produktet e importuara me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina ishte selektiv. “Sot në Mbledhjen e Qeverisë kam kundërshtuar propozimin për ndryshimin e regjimit të taksës prej 100% për produktet e importuara me origjinë nga Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina. Çdo vendim selektiv ndaj regjimit të taksës për këdo që i referohet, është në kundërshtim me parimin e taksës së vendosur në emër të Republikës së Kosovës, si entitet i të gjithëve” ka shkruar Tahiri. Për më shumë, Tahiri ka theksuar se taksa e vendosur unanimisht, duhet të vlejë ëpr të gjithë njësoj, dhe jo të dekurajoj prodhuesit vendor apo të nxis kalimin ilegal të mallrave nga..

Read More »

Haradinaj: Kur t’i vjen rendi shkarkohet ministri Rikallo

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pranuar se ministri serb i Bujqësisë, Nenad Rikallo mund të shkarkohet. Njëra nga kushtet e PSD-së për votimin e buxhetit, vazhdon të mbetet shkarkimi i Ministrit të Bujqësisë, Nenad Rikalo. E në lidhje me këtë temë, kryeministri Haradinaj është pyetur edhe në konferencën për media që e pati bashkë me ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala. “Kur t’i vjen rendi, nëse i vjen, pse jo”, është përgjigjur Haradinaj në konferencë për media. Ndryshe, Lista serbe, subjekti kryesor politik i serbëve të Kosovës, pati vendosur për largim na qeveria e Haradinajt në mars të vitit që shkoi, pas aksionit që ndodhi në veri me rastin “Gjuriq”. Rikallo bashkë me zëvendëskryeministrin Dalibor Jevtiq dhe ministrin e Administratës dhe Pushtetit Lokal, Ivan Tedosijevic që nga atëherë kanë marrë goxha para nga kuleta e shtetit. Të tre bashkë buxhetit të Kosovës i kanë kushtuar 65 mijë euro. Këtij bojkoti të institucioneve kosovare më vonë do t’iu bashkoheshin..

Read More »

Lajmi i fundit: Aksidentohet ministri kosovar, ja gjendja shëndetësore e tij

Është aksidentuar me veturë ministri i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa. Ngjarja ka ndodhur derisa ministri Mustafa po udhëtonte nga shtëpisë drejt punës. Sipas burimeve të Gazetës Express, makina me të cilën po udhëtonte ministri është goditur nga një makinë tjetër nga prapa. Pas aksidentit ata janë dërguar në Emergjencën e QKUK-së. Sipas burimeve të Gazetës Express, shoferi i cili ishte duke drejtuar makinën e ministrit Mustafa është lënduar, ndërsa Ekrem Mustafa është në gjendje të mirë shëndetësore. Lajmin e kanë konfirmuar edhe Zyra për Informim në QKUK. “Zyra per informim ne QKUK, Ju informon se 3 persona kane kerkuar ndihme mjekesore si pasoje e nje aksidenitit ne komunikacion. Me te cilin sipas mjekeve emergjnet, ata kane pasur lendime te lehta. Njera nga ta pas tretmanit mjekesor eshte liruar per ne shtepi. Ndersa te tjeret jane ende duke u trajtuar ne Qendren Emergjente”, thuhet në përgjigjen e kësaj zyre.

Read More »

Ministri i Arsimit paralajmëron hapjen e dhjetë shkollave profesionale

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka folur për planet e vitit 2019. Ai tha se gjatë këtij viti do të krijohen dhjetë shkolla model profesionale, të cilat do të kenë një lidhshmëri me biznesin. MASHT është në fazën finale të ndërtimit të 15 standardeve të reja profesionale, që janë më të kërkuarat në tregun e punës në Kosovë. Në këtë mënyrë do të bëhet edhe profilizimi i shkollave profesionale. Gjatë vitit 2018, Ministria e Arsimit në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtarë ka bërë një analizë të shkollave profesionale në Kosovë, për të parë se sa janë në përputhshmëri me kërkesat e tregut të punës. Ministri Shyqiri Bytyqi ka thënë për Radio Kosovën se janë në fazën finale të ndërtimit të 15 standardeve të reja profesionale, që janë më të kërkuarat në treg dhe do të jenë të gatshme për vitin 2019. “Mbi kërkesat e tregut të punës do të bëhen edhe profilizimet e shkollave profesionale në Kosovë. Kemi qenë të vetëdijshëm që shkollat profesionale kanë nevojë të ngritën në n..

Read More »

Presidenti tha se do ta heqë taksën ndaj Serbisë, reagon Ministri Shala

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka reaguar ndaj deklaratave të Presidentit të Kosovës, Hashim Thaҫit. Ai ka thënë se Thaçi nuk mund të jap premtime të tilla për heqjen e taksës ndaj shtetit të Serbisë sepse siç deklaroi ai, taksën e ka vendosur Qeveria e Kosovës me propozimin e tij si ministër dhe jo presidenti. Ai theksoi se përderisa nuk eliminohen arsyet pse kanë shtyrë Qeverinë e Kosovës të ndërmarrë një hap të tillë, kjo taksë nuk do të largohet. “Përderisa ekzistojnë arsyet të cilat neve si Qeveri e Republikës së Kosovës na kanë shty me vendosë këtë taksë, do të thotë arsyet të cilat unë i kam prezantuar, kur e kam propozuar vendimin për këtë taksë, atëherë asnjëherë kjo taksë nuk do të eliminohet”, ka deklaruar ministri Shala për kallxo.com. Nëse presidenti Thaçi ka një kërkesë të tillë, atëherë sipas Shalës, këtë kërkesë duhet ta sjellë në Qeveri për shqyrtim dhe të vendosë qeveria. Shala tha se deri në këto momente nuk kanë pranuar një kërkesë të tillë a..

Read More »

Ministri Bytyqi: Kosova ka ekonomistë e juristë mjaftueshëm edhe për dhjetë vitet e ardhshme

Ministri i Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT), Shyqiri Bytyqi ka thënë se Kosovës nuk i duhen ekonomistë dhe juristë, pasi që ka mjaftueshëm edhe për dhjetë vitet e ardhshme. Studentët kosovarë nuk janë të përgatitur edhe aq për tregun e punës. Universitetet publike dhe kolegjet private nuk kanë bërë edhe aq sa duhet në këtë drejtim që të kenë programe më adekuate në përgatitje të studentëve për tregun e punës. Kështu tha ministri Bytyqi në një intervistë për Ekonomia Online. Ai tha se Fakulteti Ekonomik dhe ai Juridik kanë një numër të madh të studentëve. Sipas tij, Kosova ka mjaftueshëm ekonomistë dhe juristë dhe vendit tonë nuk i duhen të tillë edhe për 10 vitet e ardhshme. “Kemi një numër të jashtëzakonshëm të universiteteve publike dhe kolegjeve private që bazën e tyre e kanë fakultetin juridik dhe ekonomik, ndërsa gjitha raportet që bëhen në hulumtime të tregut të punës na tregon se për ekonomistë dhe juristë ne nuk kemi nevojë edhe 10 vitet e ardhshme, s..

Read More »

Javën e ardhshme shkarkohet ministri i Qeverisë së Kosovës

Javën e ardhshme pritet të këtë shkarkime në Qeveri të Kosovës. Janari nuk e ka gjetur Kosovën me buxhet të miratuar për vitin e ri fiskal dhe Qeveria nuk ka dhënë sinjale se mund t’i ndërmarrë shpejt veprimet që Partia Socialdemokrate (PSD) në opozitë i ka listuar si kushte për të dhënë votën pro buxhetit. Megjithëkëtë, burime të gazetës kanë thënë se në këtë drejtim do të lëvizet javën e ardhshme, shkruan sot Koha Ditore. Gati gjatë gjithë vitit të shkuar Qeveria ka funksionuar duke mos e pasur shumicën në Kuvend. Kjo pasi, në mars, formalisht Lista Serbe me 10 deputetët e saj ka dalë në opozitë, por ministrat nga radhët e saj kanë vazhduar t’i ushtrojnë funksionet dhe për punën e bërë nuk i kanë raportuar as Kuvendit dhe as Qeverisë. Në fundvit me votat e deputetëve të PSD-së buxheti ka kaluar në parim, ndërsa një nga kushtet që kjo parti ka paraqitur për ta dhënë votën edhe në leximin e dytë është shkarkimi i së paku njërit prej ministrave serbë – Nenad Rikalos, që e drejton ..

Read More »

Ministri serb dhe sekretari amerikan Pompeo flasin për dialogun Kosovë- Serbi

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka takuar sot sekretarin amerikan Mike Pompeo, ku kanë biseduar për dialogun Kosovë-Serbi. Gjatë bisedës së mbajtur në Brazil në ceremoninë e inaugurimit të presidentit, Jair Bolsonaro, Daçiq e ka njoftuar Pompeon për procesin e dialogut Kosovë-Serbi, shkruan B92, transmeton Klan Kosova. Kryediplomati serb e ka ftuar sekretarin amerikan për vizitë zyrtare në Serbi. Ndryshe, Kosova dhe Serbia tashmë pritet të hyn në fazën finale të dialogut. Edhe kreu i shtetit amerikan ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të arrijnë sa më parë marrëveshje përfundimtare, ku ka ftuar presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin dhe atë serb Aleksandër Vuçiq në shtëpinë e bardhë për të kremtuar.

Read More »