Home / Tag Archives: ushtrimet

Tag Archives: ushtrimet

De Volkskrant: Ushtrimet për aterimin e helikopterit në ushtrinë që s’ka helikopterë

Gazeta holandeze “De Volkskrant” pas vizitës që ia bërë ushtrisë kosovare ka shkruar për këtë ushtri dhe raportin e vendit me shtetin fqinj. Kosova krijoi ushtrinë e vet në fund të vitit 2018. Vendi fqinj Serbia e sheh këtë si një akt të papranueshëm agresioni. A janë lëshuar shpirtrat e vjetër në Ballkan? De Volkskrant është gazeta e parë në botë që viziton ushtrinë kosovare. Me një krenari paksa të fshehur, Major Vegim Krelani tregon për gjashtëmbëdhjetë kadetë shumë të rinj të vitit të parë teksa ata rrethojnë me shirit të kuq dhe të bardhë një fushë të mbuluar me borë në jug të Kosovës. “Ky grup po mëson se si të mundësojnë aterrimin e një helikopteri në mënyrë të sigurt në një situatë krize”, thotë majori. Dhe pas një heshtje të shkurtër thotë: “Për fat të keq nuk kemi një helikopter të vërtetë, por kjo padyshim do të vijë së shpejti”. ‘Në vitin 2018, piloti ynë i parë për helikopter diplomoi në Turqi’, sqaron eprori i tij, koloneli Jeton Dreshaj. “Nëse gjithçka shkon mirë, do..

Read More »

Ushtrimet më të mira fizike për zvogëlimin e sheqerit në gjak

Diabeti i prek rreth 3.7 milionë persona vetëm në Mbretërinë e Bashkuar. Ekspertët thonë se në mënyrë që ta parandaloni zhvillimin e diabetit, ju duhet ta ndryshoni mënyrën si ushqeheni, si dhe të bëni ushtrime të rregullta fizike, transmeton Telegrafi. Megjithatë, nuk është vetëm kjo – ata pohojnë se disa ushtrime fizike janë më të mira sesa tjerat në aspektin e zvogëlimit të niveleve të sheqerit në gjak. Ekspertët shëndetësorë thonë se pacientët duhet të synojnë të bëjnë të paktën 150 minuta aktivitet me intensitet të moderuar çdo javë, e ky aktivitet përfshin çdo lloj të ushtrimeve aerobike të cilat e rrisin pulsin e zemrës dhe i bëjnë pacientët të djersiten. Ecja me ritëm të shpejt, çiklizmi ose noti janë zgjedhje ideale për pacientët. Përveç se ndihmojnë në kontrollimin e sheqerit në gjak, këto ushtrime janë të mahnitshme edhe për zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare. /Telegrafi/ DiabetiUshtrimet fizike The post Ushtrimet më të mira fizike për zvogëlimin e sh..

Read More »

Ushtrimet më të mira për tonifikimin e trupit!

Ushtrimet më të mira për tonifikimin e trupit!

Kombinimi i këtyre katër ushtrimeve zëvendëson orët e gjata në palestër. Nëse doni të tonifikoni trupin tuaj apo të humbni peshë, ju duhen pikërisht këto katër ushtrime. Ato janë përfikte si për njerëzit që frekuentojnë rregullisht palestër, ashtu edhe për ata pak më dembelë të cilët nuk janë shumë të …

Read More »

Doni bark të sheshtë? Ja katër ushtrimet që mund t’i bëni nga zyra juaj

Kaloni shumë kohë ulur në karrige? Puna ju merr pjesën më të madhe të ditës? Keni probleme me mbipeshën? Ka zgjidhje. Ne të “BalkanWeb” iu sugjerojmë 6 ushtrime që ju mund të bëni ulur në tavolinën tuaj të punës për t’u ndier plot energji si edhe për të pasur një bark të sheshtë. Ushtrimi i parë Ushtrimi i dytë Ushtrimi i tretë Ushtrimi i katërt (BalkanWeb) The post Doni bark të sheshtë? Ja katër ushtrimet që mund t’i bëni nga zyra juaj appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Nga ushqimit tek ushtrimet fizike, 5 mënyra për të vonuar plakjen

Qëndroni të rinj dhe të shëndetshëm me këto këshilla të vlefshme ushqyerjeje 1. Vononi plakjen Një studimi i ri i ndërmarrë në 4 shtete nga Këshilli Europian i Informacionit rreth Ushqimit, ka zbukuar se dita mesdhetare, e cila më herët është vërtetuar se ndihmon në uljen e kolesterolit dhe redukton rrezikun e sëmundjeve të zemrës apo kancerin, mund të reduktojë në mënyrë të konsiderueshme faktorët që kanë lidhje me procesin e plakjes. 2. Debati i madh për peshën Të ngopur nga studimet dhe dietat e shumta me synim rënien në peshë, sajti i ri Vox u konsultua me 60 studime të lidhura me humbjet në peshë dhe foli me 9 ekspertë duke konkluduar se ‘ajo çfarë hani dhe në ç’sasi ka impakt më të madh në fizikun tuaj se sa ushtrimet në palestër’. Ushtrimi i vazhdueshëm ka një ndikim të madh dhe pozitiv në shëndet dhe mirëqenie, por shmangia e një petulle nga dieta ushqimore mund të jetë më efikase në humbjen e peshës se sa koha e kaluar në palestër. 3. Konsumoni fruta 100 gramë është sas..

Read More »

Përse ndonjëherë ushtrimet nuk funksionojnë

Përse ndonjëherë ushtrimet nuk funksionojnë Pershendetje miq pasi te keni ndjekur videon ju ftoj te beni Subscribe dhe tek ? per te pasur njoftimet më të fundit. Subscribe Këtu —- Credits: The post Përse ndonjëherë ushtrimet nuk funksionojnë appeared first on ABC24.AL.

Read More »