Zvicra fiton 15 medalje në kampionatin botëror të aftësive

Profesionistët zviceranë kanë fituar 15 medalje në Kampionatin Botëror të Aftësive në Lyon, Francë: shtatë ari, shtatë argjendi dhe një bronzi. Sipas zviceranëve, vendi përfundoi si kombi më i mirë evropian në konkurs. Fondacioni SwissSkills njoftoi gjithashtu të dielën në mbrëmje se fitimi i 15 medaljeve nënkuptonte vendin e tretë në renditjen kombëtare. Ministri i […] The post Zvicra fiton 15 medalje në kampionatin botëror të aftësive appeared first on Albinfo.

Profesionistët zviceranë kanë fituar 15 medalje në Kampionatin Botëror të Aftësive në Lyon, Francë: shtatë ari, shtatë argjendi dhe një bronzi. Sipas zviceranëve, vendi përfundoi si kombi më i mirë evropian në konkurs.

Fondacioni SwissSkills njoftoi gjithashtu të dielën në mbrëmje se fitimi i 15 medaljeve nënkuptonte vendin e tretë në renditjen kombëtare. Ministri i Arsimit Guy Parmelin uroi fituesit të dielën në mbrëmje në X dhe foli për një “rezultat të jashtëzakonshëm”.

15 garuesit individualë zviceranë fitues të medaljeve ose ekipet me dy persona vijnë nga nëntë kantone. Një numër veçanërisht i lartë i medaljeve (pesë) shkoi në kantonin e Bernës. Megjithatë, pati edhe tre fitues nga kantonet e Lucernit dhe St. Gallenit.

Me 45 pjesëmarrës, delegacioni në WorldSkills në qytetin francez ishte përfaqësuesi më i madh i Zvicrës në këto gara deri më sot. Zviceranët konkurruan kundër të rinjve nga vendet e tjera në 41 tregti. WorldSkills 2024 u zhvillua nga 10 deri më 15 shtator.

Në WorldSkills 2022 të decentralizuar, Zvicra fitoi 19 medalje në 34 gara dhe ishte gjithashtu kombi më i mirë evropian në atë kampionat. Ajo fitoi pesë medalje ari dhe argjendi dhe nëntë medalje bronzi./Swissinfo

The post Zvicra fiton 15 medalje në kampionatin botëror të aftësive appeared first on Albinfo.